Strona w założeniu jej twórców ma spełniać kilka funkcji. Przede wszystkim ma być platformą informacyjną dla obywateli zjednoczonej Europy, w zakresie spraw, które ich bezpośrednio lub pośrednio dotyczą, a także tych, które mają miejsce na obrzeżach Europy. Na stronie dostępne są najbardziej aktualne wiadomości dotyczące wydarzeń z zakresu tematyki praw człowieka i swobód obywatelskich mających miejsce w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Oprócz tego strona ma umożliwiać interakcję pomiędzy organizacjami współtworzącymi stronę, a obywatelami. Ma się to odbywać z wykorzystaniem mediów społecznościowych (Facebook, Twitter, You tube itd.). Strona ma być także wykorzystywana do organizowania publicznego poparcia dla krajowych kampanii związanych z przestrzeganiem praw człowieka i swobód obywatelskich, a także, do zbierania różnorodnych głosów z całej Unii Europejskiej na rzecz inicjatyw związanych z prawami człowieka.
Inicjatywa Liberties.eu została stworzona w ramach działań Europejskiej Platformy Swobód Obywatelskich Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations), której celem będzie monitorowanie działań Platformy na rzecz praw podstawowych (takich jak prawo do prywatności, wolność słowa czy też prawo do rzetelnego procesu) i została uruchomiona bezpośrednio przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
"W związku z coraz częstszymi przypadkami łamania praw człowieka nie tylko poza Europą, ale także na obszarze samej Unii Europejskiej, pojawiła się konieczność nawiązania dyskusji na ten temat z instytucjami Unii Europejskiej, takimi jak choćby Parlament Europejski. To był jeden ze względów, które spowodowały, że zdecydowaliśmy się na uruchomienie portalu Liberties.eu. Skupiamy się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z łamaniem praw człowieka i swobód obywatelskich na terenie Unii Europejskiej, chociaż monitorujemy też sytuację na wschodzie, w krajach Partnertwa Wschodniego." - mówi Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, organizacji współtworzącej stronę.
Wszystkie treści przedstawiane na Liberties.eu są bowiem własnością organizacji partnerskich Europejskiej Platformy Wolności (European Liberties Platform - ELP), która jest nieformalną siecią europejskich organizacji stojących na straży praw człowieka. Głównym zadaniem Platformy jest wspieranie organizacji partnerskich, a także zwiększenie reprezentacji kwestii praw człowieka na poziomach państwowym i ogólnoeuropejskim (w obrębie Unii Europejskiej). Członkowie Europejskiej Platformy Wolności to organizacje działające na rzecz praw człowieka z Belgii, Bułgarii, Czech, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Polski, Rumunii, Węgier oraz Włoch. Członkiem Platformy jest, obok 11 organizacji pozarządowych z ww. krajów Europy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Dominika Bychawska-Siniarska jest bardzo zadowolona z funkcjonowania strony: "Po kilku miesiącach funkcjonowania portalu mogę powiedzieć, że pełni bardzo pozytywną rolę informacyjną, na razie przede wszystkim dla osób zaangażowanych w zagadnienia praw człowieka, ale także instytucji Unii Europejskiej i osób powiązanych z instytucjami Unii Europejskiej. Stworzyliśmy portal wysoce specjalistyczny, a mimo to odnotowujemy stały wzrost liczby odsłon na stronie."
Czymś co odróżnia Liberties.eu od innych stron o podobnej tematyce jest fakt, że została ona stworzona i jest prowadzona w 12 językach. W zamyśle twórców strony, ma to umożliwiać swobodny przepływ informacji pomiędzy odbiorcami z różnych krajów.
"Jednak stworzenie portalu Liberties.eu to pierwszy krok. W przyszłości chcemy stworzyć coś na kształt American Civil Liberty Union, skoordynować działania krajowych organizacji zajmujących się prawami człowieka i w każdym z krajów członkowskich Unii Europejskiej uruchomić biuro zajmujące się zagadnieniami związanymi z przestrzeganiem praw człowieka i swobód obywatelskich." - opowiada Dominika Bychawska-Siniarska
Nowa e-strona poświęcona prawom człowieka
W połowie maja tego roku ruszyła nowa strona internetowa poświęcona zagadnieniom związanym z prawami człowieka i swobodami obywatelskimi w Unii Europejskiej - www.liberties.eu - pisze radca prawny w OIRP w Szczecinie i członek Komisji ds. Praw Człowieka KRRP.