Dotacje na walkę z wykluczeniem społecznym dzieci i młodzieży otrzymają organizacje pozarządowe, które zwyciężyły w konkursie grantowym organizowanym przez Fundusz Społeczny Notariatu działający przy Krajowej Radzie Notarialnej. Laureaci i ich działalność zostaną zaprezentowani w najbliższy wtorek, 16 października podczas organizowanej po raz pierwszy uroczystej gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

O wsparcie grantowe mogła starać się każda organizacja pozarządowa działająca non-profit. W tym roku zainteresowanie było bardzo duże - po dotacje Funduszu Społecznego Notariatu zgłosiło się prawie 260 organizacji.
Z tego grona laureatów wybrała Kapitału Funduszu którą stanowią osoby cieszące się poważaniem i autorytetem publicznym:    przełożona Wspólnoty „Chleb Życia” s. Małgorzata Chmielewska,  publicysta tygodnika „Polityka” Jacek Żakowski, Przewodniczy Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz, poseł i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz prof. Anna Brzezińska psycholog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Cieszę, że  nasze dotacje zostaną  spożytkowane na bardzo ważne społecznie cele. Posłużą one wybranym organizacjom na walkę z barierami edukacyjnymi, ubóstwem czy ograniczeniem w dostępie do dóbr kultury dzieci i młodzieży” – mówi Rzecznik i członek Krajowej Rady Notarialnej Joanna Greguła i dodaje, że Fundusz Społeczny Notariatu spełnia w środowisku notariuszy istotną funkcję. „Poprzez jego działalność możemy w pełni realizować naszą społeczną rolę, do której też zostaliśmy powołani” – dodaje not. Joanna Greguła.
Fundusz Społeczny Notariatu został utworzony w 2010 r., staraniami Krajowej Rady Notarialnej oraz poszczególnych Rad Izb Notarialnych. Rokrocznie wspiera on w systemie grantów najbardziej ciekawe i wartościowe inicjatywy społeczne prowadzone przez organizacje pozarządowe w Polsce. Konkurs grantowy został zorganizowany po raz drugi.
Organizacje, które zostały wyróżnione podczas tegorocznej edycji konkursu zostaną zaprezentowane w najbliższy wtorek, 16 października o godz. 18 w Zamku Ujazdowskim
w Warszawie podczas Gali Funduszu Społecznego Notariatu. W uroczystości wezmą udział laureaci Funduszu,  przedstawiciele środowiska notariuszy, a także zaproszeni goście – parlamentarzyści, ministrowie, przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz reprezentanci innych zawodów prawniczych

Źródło:KRN