Jak twierdzi szef notariatu, dzięki temu projektowi nastąpi odejście od ręcznych metod prowadzenia ksiąg na rzecz zastosowania technik informatycznych, zapewniony będzie scentralizowany, jednolity i łatwy dostęp do ksiąg wieczystych, powinno poprawić się zabezpieczenie ksiąg wieczystych przed zniszczeniem lub nieuprawnionym dostępem, a wgląd do księgi wieczystej będzie natychmiastowy.
Według prezesa Janika nowe rozwiązanie będzie korzystne dla notariuszy, ale także dla ich klientów. - Bezpośrednie korzyści dla notariusza, w oderwaniu od interesu jego klienta, właściwie nie występują. Jednakże notariusze jako osoby zaufania publicznego, uznawani niejednokrotnie (np. w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego) wprost za funkcjonariuszy publicznych, realizują potrzebę bezpiecznego i nowoczesnego obrotu prawnego, przede wszystkim z dbałością o interes uczestników tego obrotu, niezależnie od nakładanych na nich – w granicach konstytucyjnej zasady subsydiarności – obowiązków. Dlatego bezpośredni dostęp notariuszy do księgi wieczystej, realizowany dotąd notabene na zasadach takich jak dostęp do NKW dla wszystkich obywateli, uznajemy za istotny instrument umożliwiający dbanie o zabezpieczenie słusznych interesów uczestników obrotu nieruchomościami - pisze szef notariatu na łamach "Rzeczpospolitej". Więcej>>>
Notariusze chcą lepszego dostępu do ksiąg
Należy rozważyć zwiększenie roli notariuszy
w funkcjonowaniu systemu Nowa Księga
Wieczysta. Zwiększy to bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami twierdzi notariusz Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.