- To historyczny moment, bo inaugurujemy rejestr, jakiego jeszcze w Polsce nie było - powiedział w czwartek podczas konferencji prezentującej nowy system Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej. I dodał, że będzie to rejestr bardzo użyteczny, w istotny sposób zwiększający poziom bezpieczeństwa obywateli dysponujących swoim majątkiem.
Nową instytucję chwalił także bardzo minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - To było od dawna oczekiwane przez polskich obywateli, dobrze więc, że samorząd notarialny stworzył rejestr testamentów - stwierdził podczas konferencji. - To bardzo pożyteczna instytucja - podkreślał minister dodając, że obecnie jest to inicjatywa samorządowa, ale on planuje zgłoszenie inicjatywy legislacyjnej, która nadałaby jej w przyszłości państwowy charakter.
Jak podkreślają przedstawiciele KRN, polski rejestr testamentów przygotowany został zgodnie zasadami konwencji Bazylejskiej z 1972 roku, do której Polska wprawdzie nie przystąpiła, ale polski notariat przestrzega wynikających z niej zasad.
Zgodnie z nimi, notariusz sporządzający testament albo przyjmujący go na przechowanie zamieści w treści testamentu lub właściwego protokołu złożony przez testatora wniosek o zarejestrowanie sporządzonego lub zdeponowanego testamentu albo oświadczenie o rezygnacji z takiej możliwości.
Przedmiotem rejestracji może być tylko testament, za którego odnalezienie notariat jest w stanie przyjąć odpowiedzialność: sporządzony w formie aktu notarialnego (przez notariusza dokonującego rejestracji lub przez innego notariusza) albo własnoręczny, jednakże pod warunkiem, że jest przez notariusza przechowywany.
Testament rejestrowany będzie wyłącznie na wniosek testatora złożony bezpośrednio w testamencie notarialnym, w protokole przyjęcia testamentu własnoręcznego na przechowanie lub w oddzielnym protokole, jeśli przedmiotem rejestracji jest testament notarialny dotychczas niezarejestrowany.
Dostęp do systemu będą mieli wyłącznie notariusze; tylko oni będą mogli rejestrować testamenty i wyłącznie za ich pośrednictwem można będzie uzyskać, po przedstawieniu dowodu śmierci testatora, listę testamentów sporządzonych przez zmarłego albo stwierdzenie, że żaden jego testament nie został zarejestrowany.
Notariusz ma obowiązek wykreślenia z rejestru testamentu na każdy wniosek testatora, bez potrzeby uzasadniania powodu takiego wykreślenia, ale także z urzędu, gdy przechowywany przez notariusza testament własnoręczny został testatorowi zwrócony.
Stworzony przez notariat Rejestr Testamentów jest systemem informatycznym stanowiącym rozszerzenie funkcjonującego od ponad dwóch lat Rejestru Aktów Poświadczenia Dziedziczenia . Powstały w ten sposób nowy system połączonych rejestrów funkcjonować będzie pod wspólną nazwą Rejestry Notarialne. Samorząd notarialny przewiduje rozszerzanie go w przyszłości o kolejne rejestry potrzebne notariuszom do należytego wypełniania ich obowiązków i służące dalszej poprawie bezpieczeństwa obrotu prawnego, na przykład rejestr pełnomocnictw lub majątkowych umów małżeńskich.
Jak podkreślają przedstawiciele samorządu, rejestr testamentów to rozwiązanie sprawdzone w wielu krajach. Mają one różny status prawny, ale ich podstawowym celem jest właśnie ułatwienie odnalezienia testamentu. Co ważne - jak mówi wiceprezes KRN Jan Gielec - polski rejestr zostanie włączony do sieci prowadzonej przez Stowarzyszenie Europejskich Sieci Rejestrów Testamentów, co pozwoli na poszukiwanie dokumentów w różnych krajach. Do sieci należy już 19 państw UE, a kilka kolejnych przygotowuje się do stworzenia własnych rejestrów i włączenia ich do sieci. A tymczasem polski rejestr jest najnowocześniejszy. Znacznie bardziej nowoczesny np. od francuskiego, który jest wciąż papierowy (powstał przed upowszechnieniem się komputerów), ale zawiera za to 17 mln testamentów.