W tegorocznej edycji rankingu, który porównuje warunki prowadzenia biznesu w 190 krajach świataWyprzedziły nas Zjednoczone Emiraty Arabskie, Mauritius i Tajlandia.
Liderem w tegorocznym zestawieniu krajów o najbardziej przyjaznym otoczeniu biznesu, podobnie jak rok temu, została Nowa Zelandia. Drugie miejsce zajął Singapur, a trzecie Dania.

W okresie od lipca 2016 r. do czerwca 2017 r., branym pod uwagę w najnowszej edycji raportu, 119 krajów przeprowadziło 264 reformy poprawiające warunki tworzenia nowych miejsc pracy, inwestowania i konkurencji.

Czytaj: Polska nieco awansowała w rankingu warunków dla biznesu>>

Jak piszą autorzy raportu, spadek to m.in. efekt braku reform w obszarach, które obejmuje ranking Doing Business. – Nie oznacza to, że polskie władze nie podejmują działań ułatwiających prowadzenie biznesu – zastrzega cytowany w komunikacie Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego. – Ale wiele udogodnień nie weszło jeszcze w życie, inne obowiązują, ale firmy jeszcze o tym nie wiedzą – mówi. – Polska wciąż znajduje się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślał z kolei Carlos Piñerúa, przedstawiciel Banku Światowego w Polsce i krajach bałtyckich.

Liderem rankingu jest  Nowa Zelandia, która te pozycję zawdzięcza nie tylko zmianom prawnym, ale także skrojonej pod biznes ofercie e-administracji. To właśnie w usługach cyfrowych leży klucz do dalszej poprawy otoczenia biznesu w Polsce – mówi Maciej Drozd. I dodaje, ze Polska w tej kategorii spadła z 47. na 51. miejsce).

W porównaniu do innych krajów, Polska wypada dobrze w zakresie obsługi handlu międzynarodowego oraz dostępu do kredytów. Wciąż jednak istnieje pole do poprawy, jeśli chodzi o dochodzenie roszczeń czy płacenie podatków. Czynności te zajmują w Polsce nadal więcej czasu niż w większości innych krajów Unii Europejskiej. Według raportu Przeciętna spółka w Polsce ma siedem płatności podatkowych, co zajmuje 271 godzin rocznie, a w Nowej Zelandii tylko 140 godzin.