Opinię taką wyraził podczas konferencji "Dlaczego warto być adwokatem?", zorganizowanej w ramach obchodów stulecia odrodzonej Adwokatury Polskiej. - Obowiązkiem prawnika, adwokata jest dbałość o dobry model wymiaru sprawiedliwości o niezależne sądy, niezawisłych sędziów. Jako adwokaci musimy wspierać wymiar sprawiedliwości w staraniach do zachowania niezależności i niezawisłości - podkreślił.
- Jeżeli wymiar sprawiedliwości będzie zawisły i zależny to praca adwokata straci sens. Po co zakładać togę i iść do sądu, jeśli sędzia będzie zależny, a sąd będzie zawisły - pytał retorycznie Jacek Trela.

Szef Adwikatury mówił też, że adwokaci muszą stać na straży konstytucyjnych praw do sądu i do obrony. - Musimy chronić te prawa i dlatego tak ostatnio walczyliśmy w przestrzeni medialnej z próbami pochodzącymi z Ministerstwa Sprawiedliwości zmierzającymi do ograniczenia tajemnicy adwokackiej i dania prokuraturze uprawnienia przesłuchania adwokatów na okoliczności tego, czego dowiedzieli się w związku ze świadczoną pomocą prawną klientom - wyjaśnił.

Czytaj: Sąd z Irlandii nie wierzy prezesowi i pyta o praworządność sędziego >>

Samorząd adwokacki obchodzi w 2018 r. jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Został powołany dekretem w przedmiocie Statutu Tymczasowego Palestry Państwa Polskiego podpisanym 24 grudnia 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego. Jak informuje NRA, adwokaturę stanowił obecnie 20 971 adwokatów i 3968 aplikantów adwokackich.