Jak informuje "Gazeta Wyborcza", sąd rozpatrywał odwołanie pary gejów z Małopolski od decyzji kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Bochni, który odmówił im zgody na zawarcie małżeństwa. Obaj mężczyźni złożyli w USC oświadczenie, że chcą zawrzeć związek i nie ma po temu prawnych przeszkód, ponieważ są pełnoletni, nieubezwłasnowolnieni i stanu wolnego.

Ich adwokaci powołali się też przed sądem na niedawne orzeczenie Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Oliari i inni przeciwko państwu włoskiemu, w którym Trybunał nakazał Włochom legalizację takich związków. Sąd w Bochni utrzymał jednak w mocy decyzje kierownika bocheńskiego USC. Powołał się na artykuł 18 konstytucji, który mówi, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Jak pisze gazeta, podobnie uczyniły cztery inne pary homoseksualne (jedna to związek mężczyzn, trzy kolejne - kobiet) w innych częściach Polski, które postanowiły walczyć z brakiem możliwości legalizacji w Polsce związków jednopłciowych. Jak podkreślają, potrzebują od państwa gwarancji bezpieczeństwa dla funkcjonowania ich rodzin.
Więcej: http://krakow.wyborcza.pl/krakow>>


Jakub Pawliczak
Zarejestrowany związek partnerski a małżeństwo>>