Minister sprawiedliwości uznał wszystkie wnioski odwoławcze o przenisieniu za niesłuszne. Teraz SN,  7 lutego br. zajmie sie tymi odwołaniami.

Pierwszymi skutkami reformy min. Jarosława Gowina jest zaostrzenie konfliktu sędziów z ministrem sprawiedliwosci. Niektóre Sądy Apelacyjne podejmują uchwały, aby nadzór nad sądami przejął I prezes Sądu Najwyższego.

Zdaniem Stowarzyszenia Sądów Polskich "Iustitia" uważa, że od 1 stycznia 2013 r. z mapy administracyjnej sądownictwa zniknęło 79 najmniejszych sądów rejonowych. Zamiast nich utworzono wydziały zamiejscowe większych jednostek.
Zarząd Stowarzyszenia stwierdza, że stan prawny, który obowiązuje od dnia 1 stycznia 2013 r. w wyniku wejścia w życie nowych rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości jest taki, że zdecydowana większość sądów powszechnych istniejących obecnie w Polsce nie ma podstawy prawnej funkcjonowania.
Pierwszym po II wojnie światowej aktem prawnym regulującym istnienie sądów powszechnych było rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 listopada 1950 r. o dostosowaniu sądów powszechnych do nowych przepisów ustrojowych i o zniesieniu sądów zbędnych (Dz.U. Nr 54, poz. 496). Przekształciło ono przedwojenne sądy apelacyjne w sądy wojewódzkie, a sądy grodzkie - w sądy powiatowe lub ich wydziały zamiejscowe, utworzyło nowe sądy, a wszystkie sądy niewymienione expressis verbis w treści rozporządzenia zniosło.

www.rp.pl

Czytej też>>