Pismo do prezes TK skierowało siedmioro sędziów: Leon Kieres, Piotr Pszczółkowski, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz i Marek Zubik.
- Niemal od początku sprawowania przez Panią funkcji Prezesa TK obserwujemy praktykę kształtowania składów orzekających Trybunału, w której znajdujemy nieprawidłowości - zaznaczyli.
Niejasne kryteria, zmiany obsady
Jak wyjaśnili, chodzi m.in. o niejasne kryteria wyznaczania sprawozdawców i przewodniczących składów orzekających i powszechnie stosowane zmiany obsady sędziowskiej w uprzednio wyznaczanych składach TK. Zwrócili też uwagę na powtarzający się brak uzasadnienia zarządzeń o zmianie składów sędziowskich oraz - jak podkreślili - niemal całkowite pomijanie niektórych sędziów przy wyznaczaniu składów rozpatrujących wnioski o wyłączenie sędziów.
- Praktyka stosowana przez panią prezes jawnie odbiega od ustawowego standardu, o czym najlepiej świadczą coraz częstsze publikacje, których autorzy wyliczają sygnatury spraw rozstrzyganych przez TK w składzie ukształtowanym sprzecznie z prawem, ukazując bezpośredni związek między swobodnym doborem sędziów a treścią konkretnego rozstrzygnięcia - wskazali.
Wnieśli o bezzwłoczne przedstawienie informacji o dotychczasowej praktyce wyznaczania składów oraz przyjętych przez prezes zasad wyznaczania składów na przyszłość.
- Praktyka wyznaczania składów sędziowskich powinna być transparentna i zapewniać każdemu z sędziów konstytucyjnych wiedzę, która z kolejnych rodzajów spraw wpływających do Trybunału Konstytucyjnego będzie rozpoznawana z jego udziałem - oświadczyli.
Prezes TK: Zarzuty bezzasadne
Prezes Przyłębska w odpowiedzi skierowanej do sędziów zaznaczyła, że zarzuty są bezzasadne, a przyjęte przez nią zasady wyznaczania składów orzekających Trybunału są zgodne z przepisami ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. Wskazała też, że żądanie przedstawienia informacji o przyjętych przez nią zasadach wyznaczania składów na przyszłość jest pozbawione podstaw prawnych.
Wyjaśniła, że przewodniczący, sprawozdawcy oraz członkowie składów orzekających wyznaczani są w kolejności alfabetycznej, z uwzględnieniem rodzaju, liczby oraz kolejności wpływu spraw do Trybunału. - Zastosowanie tych wszystkich kryteriów powoduje, że nie jest możliwe proste przełożenie składu orzekającego wyznaczonego do rozpoznania danej sprawy, na kolejne litery alfabetu - dodała.
Przyłębska poinformowała również, że konieczność zmian w składach wymienionych przez sędziów wynika m.in. ze względów organizacyjnych. Wśród przyczyn wymieniła "długotrwałe urlopy, zwolnienia lekarskie sędziów".
- Ma na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania przez Trybunał ustawowych kompetencji - wskazała.