Jak przypominają eksperci Fundacji, dr Adam Bodnar i Michał Szwast, w połowie września 2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok dotyczący wolności organizowania pokojowych zgromadzeń, w którym zakwestionował m.in.  brak regulacji w ustawie tzw. zgromadzeń spontanicznych, wadliwość procedury odwoławczej od zakazu odbycia zgromadzenia, czy też zasady „rozdzielania” przez organ gminy zgromadzeń odbywających się jednocześnie.
Czytaj: TK: nowe prawo o zgromadzeniach częściowo niekonstytucyjne>>>

- Do tej pory, żaden z podmiotów dysponujących inicjatywą ustawodawczą nie podjął żadnych kroków zmierzających do wykonania tego wyroku - stwierdzają.
Zdaniem prawników HFPC niezbędne jest podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wykonania wyroku. Wprowadzenie zmian do prawa o zgromadzeniach jest konieczne, dlatego że niektóre z zakwestionowanych przez Trybunał przepisów już utraciły moc obowiązującą powodując luki w prawie, a niektóre zostaną derogowane z dniem 4 października 2015 r. - Najważniejszym zadaniem jest stworzenie procedury skutecznej sądowej kontroli decyzji o zakazie zgromadzeń, tak aby organizatorzy zgromadzeń mogli liczyć na ostateczne rozstrzygnięcie sądu przed datą planowanego zgromadzenia – czytamy w wydanej dziś przez prawników HFPC ekspertyzie.
- Należy wskazać na pilną konieczność podjęcia prac legislacyjnych mających na celu wykonanie wyroku TK. Kalendarz prac legislacyjnych jak i upływająca kadencja parlamentu powodują wątpliwości, czy konieczne zmiany uda się wprowadzić do 4 października 2015 r. Z trudem można sobie wyobrazić zamknięcie procesu ustawodawczego do tego czasu, uwzględniając fakt, że żaden projekt ustawy jak dotąd nie jest przedmiotem oficjalnych prac legislacyjnych – twierdza Adam Bodnar i Michał Szwast. Więcej>>>

ID produktu: 40282017 Rok wydania: 2013
Autor: Jolanta Blicharz
Tytuł: Prawo o zgromadzeniach>>>