W obecnym stanie prawnym sąd cywilny związany jest wyłącznie prawomocnym wyrokiem skazującym sądu karnego.



LEX Navigator Postępowanie Cywilne>>>

Prace nad projektem noweli

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w kwietniu 2015 r. przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Aktualnie projekt znajduje się na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowana.

Nowy art. 111 k.p.c.

W zakresie zmian w kodeksie postępowania cywilnego, projekt zakłada dodanie art. 11(1) k.p.c. Zgodnie z tym przepisem sąd cywilny wiązać będą również ustalenia prawomocnej decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2015 r. poz. 184) co do stwierdzenia naruszenia zakazu praktyk ograniczających konkurencję lub zakazu praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, o których mowa w działach II i IV tej ustawy lub zakazu stosowania niedozwolonych postanowień wzorców umów, o którym mowa w dziale IIIa tej ustawy.

Cel zmian legislacyjnych

W uzasadnieniu projektu zaznaczono, że wprowadzenie regulacji w art. 111 k.p.c. znacznie ułatwi dochodzenie roszczeń odszkodowawczych indywidualnym konsumentom przed sądem powszechnym. Według projektodawcy nowa regulacja przyspieszy również procedurę dochodzenia roszczeń. Sąd nie będzie bowiem zobowiązany do samodzielnego stwierdzania stosowania praktyk antykonkurencyjnych lub naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Na podstawie nowo dodanego przepisu oprze on natomiast swoje ustalenia na prawomocnej decyzji Prezesa UOKiK. Nie budzi przy tym wątpliwości autora projektu, że w dalszym ciągu, strona dochodząca roszczeń przed sądem będzie musiała wykazać wszelkie inne przesłanki swego żądania, w szczególności udowodnić wysokość poniesionej szkody.

Uchylone przepisy

Jednocześnie w nowelizacji proponuje się uchylenie działu "Postępowanie w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone", obejmującego przepisy art. 47936-47945 kodeksu postępowania cywilnego.

Vacatio legis

Projekt zakłada wejście w życie przepisów po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło: www.rcl.gov.pl, stan z dnia 4 maja 2015 r.