Jak poinformował minister, 763 tys. osób weszło na stronę zaprojektujpaszport.gov.pl i przedstawiło swoje opinie ws. nowego polskiego paszportu, upamiętniającego stulecie odzyskania niepodległości. Dodał, że zostanie on wydany w przyszłym roku.

Błaszczak mówił o tym podczas konferencji na zakończenie.Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018". Jak podkreślał, nowy paszport został zaprojektowany w konsultacjach społecznych. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy oddali swoje głosy w tych konsultacjach - dodał.

Według ministra będzie to paszport nowoczesny, jeżeli chodzi o formę zabezpieczenia, ale także paszport upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Jak mówił minister, w związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje podjął następujące decyzje:, jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich zdecydował o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza. Przypomniał, że to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. - 13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich - dodał minister.

Minister zdecydował też, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. - A więc, grób matki i serce syna, to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze - mówił szef MSWiA. (ks/pap)