Komisja Europejska prowadzi bardzo ważne negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat strefy wolnego handlu. Jakie są tego konsekwencje?
Decyzja o rozpoczęciu negocjacji umowy o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym, w skrócie TTIP, między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską została podjęta w lutym 2013 r. Rozpoczynając te negocjacje, przedstawiciele Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych zainicjowali jedno z najistotniejszych działań w zakresie polityki handlowej w wymiarze dwustronnym, ale również globalnym - wyjaśniał w Sejmie wiceminister Andrzej Dycha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki. - W opinii rządu to działanie wydaje się niezbędne i nieuniknione, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę rosnącą pozycję gospodarek wschodzących, przede wszystkim Chin, i ich udział w światowym handlu. Zgodnie z przyjętymi założeniami TTIP przez ustanowienie największej w świecie strefy wolnego handlu ma na celu nie tylko intensyfikację bilateralnej współpracy gospodarczo-handlowej, ale również stworzenie nowych miejsc pracy po obu stronach Atlantyku, jak również uzgodnienie globalnych standardów w handlu międzynarodowym - dodał wiceminister.
Min. Dycha deklarował, że Polska popiera negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską, oczekując jednocześnie, że umowa ta będzie zbilansowana i korzystna dla obu stron, że będzie korzystna dla Polski. Polska przywiązuje dużą wagę do kwestii ochrony własności intelektualnej. Podkreślamy, że umowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską nie może zawierać przepisów o prawie własności intelektualnej niezwiązanych bezpośrednio z handlowymi jej aspektami ani nie mających na celu liberalizacji handlu. W szczególności troszczymy się o to, aby żadne przepisy nie naruszały praw obywateli, zwłaszcza w środowisku cyfrowym. Kolejnym wrażliwym elementem jest ochrona w Unii Europejskiej różnorodności kulturowej i sektora audiowizualnego. Polska w dalszym ciągu wspiera wyłączenie usług audiowizualnych z zakresu umowy, zresztą znalazło to swoje odzwierciedlenie w mandacie.
Negocjacje między Komisją a USA nie są tajne
Umowa między Komisją europejską a USA nie może zawierać przepisów o prawie własności intelektualnej niezwiązanych bezpośrednio z handlem ani nie mających na celu liberalizacji handlu. W szczególności troszczymy się o to, aby żadne przepisy nie naruszały praw obywateli - stwierdził wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.