Przygotowany przez senat projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakłada, że nie trzeba będzie ograniczać praw rodzicielskich jednego z rodziców, jeśli po rozwodzie nie mogą dojść do porozumienia w sprawie sposobu sprawowania opieki nad dzieckiem. Projekt jest inicjatywą ustawodawczą Senatu, realizującą postulaty Rzecznika Praw Dziecka. Zdaniem Marka Michalaka obligatoryjność ograniczenia władzy rodzicielskiej jest zapisem zaogniającym konflikt, na czym cierpi dziecko pozbawione kontaktu z jednym z rodziców. W jego opinii sądy powinny maksymalnie wykorzystywać swoje instrumenty do zażegania konfliktu i znalezienia optymalnego dla dziecka rozwiązania, bez pozbawiania go kontaktów z jednym z rodziców.
Czytaj: MS: zagwarantować dziecku prawo do wychowania przez oboje rodziców>>>
Obecnie, zgodnie z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 2008 r., rodzice, którzy się rozstają, powinni porozumieć się między sobą w sprawie sprawowania opieki nad dzieckiem. Chodzi o to, w jaki sposób będą podejmować najważniejsze decyzje go dotyczące, jak będą się dzielić opieką i kosztami utrzymania dziecka, z kim będzie ono mieszkać, z kim spędzać święta i wakacje. Jeśli nie są w stanie dojść do kompromisu, sąd obligatoryjnie ogranicza władzę jednemu z rodziców (najczęściej jest to ojciec).
Po zmianach sąd nie będzie musiał (choć nadal będzie mógł) ograniczyć władzę rodzicielską, jeśli stwierdzi, że w tej konkretnej sprawie przemawia za tym dobro dziecka.
Projekt utrzymuje regułę, zgodnie z którą w pierwszej kolejności o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie powinni decydować rodzice. Sąd uwzględni ich porozumienie, jeśli będzie ono zgodne z dobrem dziecka. W przypadku nieosiągnięcia porozumienia albo, gdy nie będzie ono zgodne z dobrem dziecka, sąd powinien mimo wszystko rozważyć pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej, ponieważ takie rozstrzygnięcie co do zasady najlepiej zapewnia dziecku możliwość utrzymywania kontaktów z rodzicami. Na zgodny wniosek stron, sąd pozostawi rodzicom swobodę w kształtowaniu tych kontaktów. Jeżeli stwierdzi, że kontakty obojga rodziców z dzieckiem są utrzymywane bez konfliktów, nie będzie w ogóle wydawał orzeczenia w tym zakresie.
W projekcie zaznaczono również, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. (ks/pap)
Czytaj także: Prawnik lub przedstawiciel organizacji kuratorem dziecka przed sądem>>>
ID produktu: 40303809 Rok wydania: 2014
Autor: Grzegorz Jędrejek
Tytuł: Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Opieka i kuratela. Komentarz do art. 145-184>>>