Konkurs "Przeglądu Sejmowego" na najlepszą rozprawę naukową z zakresu prawa konstytucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki prawa parlamentarnego i historii parlamentaryzmu przeprowadzany jest cyklicznie co trzy lata w dwóch kategoriach, z których jedna obejmuje rozprawy doktorskie, a druga rozprawy habilitacyjne.

W kategorii rozprawy doktorskiej za najlepszą uznano pracę dr Moniki Florczak-Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Rodzaje orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i ich skutki prawne".
Laureatka jest adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracownikiem Biura Trybunału Konstytucyjnego. W swoim dorobku naukowym posiada prace z zakresu problematyki sądownictwa konstytucyjnego, praw i wolności jednostki oraz integracji europejskiej.

Za najlepszą pracę habilitacyjną uznano rozprawę naukową pt. "Parlament, a rząd w ustroju III Rzeczypospolitej" - autorstwa dr. hab. Ryszarda Mojaka.
Mojak jest adiunktem Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Był wyróżniony trzykrotnie nagrodą Ministra Edukacji Narodowej oraz trzykrotnie otrzymał nagrodę Rektora UMCS. W 1997 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Nagroda dla autora pracy doktorskiej wynosi 10 tys. zł, rozprawy habilitacyjnej - 15 tys. zł.

"Przegląd Sejmowy" ukazujący się od 1993 roku jest czasopismem skierowanym przede wszystkim do naukowców, studentów, polityków, urzędników, nauczycieli. Zawiera teksty naukowe z zakresu prawa konstytucyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa parlamentarnego.

AGY

Oficjalne źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP - Nauka w Polsce