- To jest dla mnie symbol modernizacji służb mundurowych. Jak państwo wiecie, od początku tego roku obowiązuje ustawa - Program modernizacji służb mundurowych. To są konkretne pieniądze - 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat, przeznaczonych na infrastukturę - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej szef MSWiA.

Jak poinformowała zastępca komendanta głównego policji nadinspektor Helena Michalak, zakupiono trzy typy kamer: kamery z wyświetlaczem, bez wyświetlacza, również kamery z podglądem online. Dodała, że trzy garnizony policji zostaną wyposażone w kamery bez wyświetlacza i z wyświetlaczem.

- Kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. Również moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje. Również będzie pozwalał na ustalenie daty i godziny interwencji - opisała Michalak.

Nadinsp. Michalak była pytana w poniedziałek m.in. o to, czy policjant podczas interwencji albo po jej zakończeniu będzie mógł ingerować na nagranie kamery. - Policjant po zakończeniu interwencji poprzez włączenie, wstawienie kamery do bazy dokującej, będzie archiwizował te dane, ale niestety nie ma tam możliwości jakiejkolwiek ingerencji ani w datę, ani w długość tego nagrania - powiedziała.(ks/pap)