Także rozwiązanie przewidujące automatyczne wygaśnięcie statusu komornika w przypadku złożenia przez niego rezygnacji z zajmowanego stanowiska nie narusza praw komornika - uważa legislator - dr Przemysław Sobolewski. Sejm rozptary projekt w najbliższą środę, 8 października br.
Nowe propozycje
W nowelizacji ustawy o komornikach sądowych proponuje się rozwiązanie polegające na automatycznym wygaśnięciu funkcji komornika w przypadku złożenia przez niego rezygnacji, prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. A także ukaranie prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym karą wydalenia ze służby komorniczej.
Zdaniem dr Sobolewskiego proponowane w nowelizacji zmiany zasługują na pozytywną ocenę. Zmiany te realizują wskazany w ich uzasadnieniu cel polegający na przyspieszeniu i zmniejszeniu kosztów procedury odwołania komornika.
Obecne regulacje
Według art. 15a ust 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji Minister Sprawiedliwości odwołuje komornika z zajmowanego stanowiska m.in. w przypadku, gdy komornik:
1)zrezygnował z pełnienia obowiązków komornika,
2)został prawomocnie skazany za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
3)został ukarany prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym karą wydalenia ze służby komorniczej.
Opiniowana nowelizacja ustawy polega na zmianie procedury odwołania komornika w wymienionych przypadkach. Obecna procedura polegająca na wydaniu przez Ministra decyzji administracyjnej w trybie kpa zostanie zniesiona, a złożenie przez komornika rezygnacji z pełnionych obowiązków, prawomocne skazanie za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz ukaranie prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym lub karą wydalenia ze służby komorniczej skutkować będą automatycznym wygaśnięciem powołania komornika, bez potrzeby wydawania decyzji przez Ministra Sprawiedliwości.
Szybsze odwołanie
W uzasadnieniu nowelizacji zwrócono uwagę, że proponowane zmiany przyczynią się do usprawnienia i przyspieszenia postępowania związanego z odwołaniem komornika, a także zapewnią, że zawód komornika wykonywać będą jedynie osoby o nieposzlakowanej opinii. W uzasadnieniu podkreślono też, że dalsze sprawowanie funkcji komornika przez osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe albo ukaraną prawomocnym orzeczeniem dyscyplinarnym lub karą wydalenia ze służby komorniczej do czasu wydania decyzji przez Ministra Sprawiedliwości stwarza ryzyko dla dłużników, dlatego osoba, która okazała się niegodna funkcji komornika powinna być jak najszybciej odwołana.