Celem komisyjnej nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych jest czasowe zawieszenie przepisów w związku z organizacją Turnieju Finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017.
Turniej ten organizowany jest przez Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA), wspólnie z Polskim Związkiem Piłki Nożnej w terminie 16-30 czerwca 2017 r. na terenie sześciu miast Gospodarzy w Polsce (Bydgoszcz, Gdynia, Kielce, Kraków, Lublin i Tychy). Ze względu na charakter turnieju obejmującego rywalizację zespołów młodzieżowych adresatem biletów wstępu na mecze są w dużej mierze grupy dzieci i młodzieży szkolnej oraz sportowej oraz rodziny z dziećmi.
Obecnie art. 15 ustawy mówi, że sprzedaż biletu wstępu na mecz piłki nożnej lub przekazanie innego dokumentu uprawniającego do przebywania na nim określonej osoby następuje po uzyskaniu danych m.in imię, nazwisko, PESEL.
Wprowadzenie rozwiązań prawnych, które na okres do 30 czerwca 2017 r. wyłączają stosowanie przepisów umożliwi dystrybucję biletów nie zawierających danych szczegółowych – imię i nazwisko, numer PESEL lub rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, a tym samym umożliwi łatwiejszą wymianę biletów i ich przekazanie innym osobom.
Wprowadzenie tych rozwiązań - zdaniem autorów projektu - umożliwi zrównanie sytuacji prawnej obywateli polskich z kibicami będącymi cudzoziemcami. Nowa regulacja straci moc z dniem 1 lipca 2017 r.
Posłowie przypominają, że analogiczne rozwiązanie zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 roku o zianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych na potrzeby Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 w Polsce
Na mecz piłki nożnej bez imiennego biletu
Posłowie proponują rezygnację ze sprzedaży imiennych biletów na mecze Turnieju Finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO U21 Polska 2017. Nie będzie wiec konieczne podanie imienia i nazwiska osoby nabywającej te bilety oraz numeru PESEL.