Jak podkreślał w grudniu RPO, w przepisach regulujących funkcjonowanie cmentarzy i chowanie zmarłych zapomniano wskazać, że do kręgu najbliższych posiadających prawo do pochowania zmarłego zalicza się osobę pozostającą we wspólnym pożyciu. Przez to nieformalnym partnerom można odmówić prawa do pochówku bliskiej osoby.
Do rzecznika wpływa wiele skarg na postępowanie podmiotów publicznych, które odmawiają tego tego prawa konkubentom, jeżeli zainteresowanie organizacją pochówku wyraził jakikolwiek członek rodziny wprost wymieniony w ustawie cmentarzach i chowaniu zmarłych. Nawet jeśli jest to krewny, który nigdy nie był blisko ze zmarłym.
RPO: partner powinien mieć prawo do pochówku bliskiej osoby>>
RPO pytał ministra zdrowia, czy planuje uwzględnić tę kwestię w nowych przepisach dotyczących cmentarzy i chowania zmarłych, nad którymi teraz pracuje. Resort zaprzecza, choć przyznaje, że jest to warte rozważenia.
"Przyznanie osobom pozostającym w nieformalnych związkach prawa do pochowania ciała zmarłego partnera życiowego niewątpliwie stanowi istotny społecznie problem. ma stanowić przedmiot uzgodnień i konsultacji publicznych w ramach opiniowania projektu ustawy, które zostaną przeprowadzone po zakończeniu etapu uzgodnień wewnętrznych" - podkreśla resort zdrowia w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika.
Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Komentarz>>