Jak stwierdza MSZ, informacja została pozytywnie przyjęta przez państwa strony konwencji oraz organizacje pozarządowe uczestniczące w obradach w Genewie. Delegacja polska podkreśliła, że mimo wcześniejszego braku ratyfikacji Konwencji Ottawskiej przez Polskę, nasz kraj od wielu lat dobrowolnie wypełniał większość jej postanowień: nie produkował, nie eksportował i nie wykorzystywał min przeciwpiechotnych w operacjach wojskowych. Ponadto od 2003 r. Polska przekazuje sekretarzowi generalnemu ONZ sprawozdania o środkach realizacji konwencji.

Polska przywiązuje szczególne znaczenie do Konwencji Ottawskiej jako ważnego instrumentu międzynarodowego prawa humanitarnego. Polska zamierza aktywnie uczestniczyć wspólnie z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej, innymi państwami oraz organizacjami międzynarodowymi w działaniach podejmowanych na rzecz implementacji celów Konwencji Ottawskiej. - Pomoc ofiarom min przeciwpiechotnych powinna być jednym z priorytetów współpracy międzynarodowej w oparciu o postanowienia tej konwencji – podkreślił wiceminister Szpunar podczas wystąpienia na spotkaniu państw stron Konwencji Ottawskiej.

Konwencja o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczeniu, sporządzona w Oslo 18 września 1997 r. (tzw. Konwencja Ottawska) jest ważnym instrumentem międzynarodowego prawa humanitarnego.

Zobowiązuje ona państwa strony, że nie będą produkować, przechowywać, przekazywać ani używać wspomnianych min jako środka walki zbrojnej. Zobowiązuje je także do podejmowania niezbędnych działań z myślą o ograniczaniu skutków kryzysu humanitarnego spowodowanego użyciem tego rodzaju broni. 12. Spotkanie Państw Stron Konwencji miało miejsce w dniach 3-7 grudnia 2012 roku w Genewie.