Sejm debatował nad projektem ustawy o ratyfikacji umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Kazachstanu podpisanej w sierpniu 2016 r. podczas wizyty prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa w Warszawie.

Projekt zawiera przepisy techniczne określające m.in. zasady współpracy stron przy realizacji zadań zmierzających do wydalenia osób, które nie spełniają lub przestały spełniać warunki wjazdu lub pobytu na terytorium państwa jednej ze stron.

Wiceminister Skiba podkreślił, że umowa ma zapewnić skuteczną współpracę między obydwoma państwami w ramach działań podejmowanych na rzecz zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji. Poinformował, że Polska podpisała już blisko 30 umów o readmisji, a kilka kolejnych jest na etapie negocjacji.

"Często są to sprawy skomplikowane i zawiłe. Sprawa ma miejsce w trakcie kryzysu migracyjnego, z którym mamy aktualnie do czynienia. Z jednej strony powoduje to techniczną trudność z zawieraniem takich umów, a z drugiej jest bardzo ważnym motywem skłaniającym do ich zawierania" - powiedział wiceszef MSWiA.

Projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne. Barbara Bartuś (PiS) oceniła, że jest to ważny krok w kierunku poprawienia skuteczności zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji. Tomasz Szymański (PO) dodał, że nowe przepisy zmierzają do ułatwienia współpracy między oboma krajami.

Paweł Szramka (Kukiz'15) przypomniał, że Polska i Kazachstan starają się uregulować te przepisy od ponad 20 lat. Również Mirosław Suchoń (Nowoczesna) przekonywał, że umowa jest bardzo potrzebna. Marek Sawicki (PSL) podkreślał, że utrzymywanie dobrych stosunków z Kazachstanem leży w interesie Europy.

Kwestie związane z readmisją między oboma krajami nie były dotąd uregulowane. Z propozycją podjęcia negocjacji umowy o readmisji zwrócił się do strony polskiej Kazachstan w 1996 roku. Dwa lata później polski rząd przyjął projekt umowy w tej sprawie, a przez kolejne lata trwały negocjacje i prace nad szczegółowymi zapisami.

W 2016 roku z Polski, w ramach readmisji oraz innych umów i porozumień, do innych krajów przekazano prawie 20 tys. cudzoziemców (ponad 13 tys. rok wcześniej). Z kolei do Polski trafiło 1583 osoby (1074 rok wcześniej).

Grzegorz Dyjak (PAP)