15 marca br. w Sztabie Głównym Komendy Głównej Policji odbyła się wideokonferencja z udziałem wiceministra i kierownictwa Komendy Głównej oraz komendantów wojewódzkich policji. Podczas wideokonferencji rozmawiano o planach rządu związanych z reformą systemu emerytur mundurowych.
Wiceminister Adam Rapacki poinformował uczestników wideokonferencji o pracach zespołu do opracowania założeń reformy, który powstał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod kierownictwem ministra Michała Boniego. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele wszystkich służb, których reforma ma dotyczyć m.in. policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej. W pracach biorą udział także reprezentanci resortów: spraw wewnętrznych, obrony narodowej i sprawiedliwości oraz przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych.
Adam Rapacki podkreślił, że zadaniem zespołu jest modyfikacja systemu zaopatrzeniowego, tak aby zachęcić funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie. Co najważniejsze, zmiany mają dotyczyć tylko osób, które przystąpią do służby po wejściu w życie ustawy emerytalnej. Dla obecnie pracujących rząd gwarantuje prawo wyboru.
Prace nad zmianą warunków emerytalnych dla funkcjonariuszy służb mundurowych prowadzone są w sześciu podzespołach tematycznych:
- stażu pracy uprawniającego do świadczenia emerytalnego, wieku emerytalnego, a także sytuacji żołnierzy zatrudnionych na kontraktach w wojsku,
- opracowania wskaźnika wzrostu emerytury za każdy rok służby ponad limit stażu oraz podstawy wymiaru emerytury,
- dodatków i uprawnień w poszczególnych służbach mundurowych,
- systemu rentowego i orzecznictwa rentowego w służbach mundurowych,
- warunków łączenia emerytury i pracy,
- procesu ucywilnienia.
„Nie będzie odbierania praw nabytych” – podkreślał Adam Rapacki i zaznaczył, że założenia reformy będą gotowe dopiero po analizie wszystkich możliwych rozwiązań. Propozycje rozstrzygnięć są przygotowywane przez podzespoły tematyczne i do końca kwietnia mają być przedstawione do dyskusji na posiedzeniu głównego zespołu ministra Michała Boniego.
Wiceminister wyraził nadzieję, że reforma w proponowanym przez zespół kształcie zostanie zaakceptowana przez funkcjonariuszy oraz związki zawodowe i zachęci do pozostania w służbie. Jak podkreślił wiceminister, z punktu widzenia interesów państwa istotne jest, żeby doświadczeni funkcjonariusze pracowali jak najdłużej, dlatego założenia mają iść przede wszystkim w kierunku ograniczenia osób odchodzących na emeryturę w młodym wieku. Jednocześnie wspomniał o pracach w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, dotyczących zrównania praw funkcjonariuszy ojców do urlopu macierzyńskiego oraz planów resortu dotyczących kontynuacji programu modernizacji w służbach.