Wojewodowie w całym kraju od początku stycznia br. przyjmują wnioski od cudzoziemców. Dotąd najwięcej, bo przeszło 2 tys. 500 wpłynęło w województwie mazowieckim.
MSW przypomina, że w kampanię informacyjną w sprawie abolicji od samego początku włączyły się także m.in. organizacje pozarządowe. Fundacja Afryka Inaczej pomaga cudzoziemcom pochodzenia afrykańskiego w wypełnianiu wniosków o abolicję. Z fundacją można skontaktować się drogą elektroniczną, email: rzecznik@afryka.org lub telefonicznie pod numer 662973677 lub 883348287.
Fundacja „Ocalenie” przeprowadziła dotąd kilkanaście spotkań w ośrodkach dla uchodźców w Polsce oraz z osobami mieszkającymi poza ośrodkami. Dotąd w spotkaniach informacyjnych poświęconych abolicji brały udział osoby narodowości m.in. czeczeńskiej, gruzińskiej, białoruskiej, ormiańskiej, algierskiej czy libijskiej. Pracownicy fundacji, będący obywatelami Czeczenii, Algierii i Gruzji, cały czas pomagają cudzoziemcom składać do wojewodów wnioski o abolicję.
W ramach kampanii Polska Akcja Humanitarna pomaga cudzoziemcom chcącym skorzystać z abolicji, w wypełnianiu wniosków o legalizację pobytu. Wolontariusze PAH-u zapraszają do biur znajdujących się na terenie Warszawy, Krakowa i Torunia - od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-17:00. Informacje są udzielane m.in. w języku polskim, rosyjskim i angielskim. 
Cudzoziemcy mogą skorzystać także z infolinii specjalnie dla nich uruchomionej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem telefonu: 00 48 22 60 175 25 oraz pod adresem poczty email: abolicja@udsc.gov.pl udzielane są odpowiedzi na pytania dotyczące abolicji.
Wszystkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do abolicji można znaleźć na stronie internetowej www.abolicja.gov.pl. Na stronie tej cudzoziemcy znajdą także formularze wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na terenie Polski (także w języku rosyjskim oraz wietnamskim), a ponadto praktyczne porady: jak prawidłowo wypełnić wniosek o abolicję, adresy urzędów wojewódzkich, organizacji pozarządowych i punktów informacyjnych. Informacje dostępne są w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim.
Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znajduje się też poradnik informacyjny dotyczący abolicji, w czterech wersjach językowych: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i ukraińskim. Dzięki nim cudzoziemcy mogą dowiedzieć się na temat możliwości zalegalizowania swojego pobytu w Polsce.