- Tak jak niejednokrotnie deklarowałem, jestem otwarty na rzeczowe i merytoryczne konsultacje ze środowiskiem sędziowskim - mówi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - W ostatnim czasie odbyłem wiele spotkań i wysłuchałem wielu głosów. Część z zasygnalizowanych przez sędziów uwag na pewno uwzględnimy w trakcie prac parlamentarnych nad projektem - dodaje.
Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych przewiduje m.in. wprowadzenie ocen okresowych sędziów oraz wdrożenie menadżerskiego modelu zarządzania sądami. Po wejściu w życie nowych regulacji m.in. nadzór administracyjny ministra sprawiedliwości nad działalnością sądów zostanie ograniczony na rzecz prezesów sądów apelacyjnych. Obecnie każdą ze spraw w dowolnym sądzie resort sprawiedliwości może skontrolować, np. w zakresie przewlekłości postępowania sądowego. Nowe regulacje przekazują tę kompetencję środowisku sędziowskiemu. Będzie ją wykonywał za ministra prezes sądu apelacyjnego.
Nawiązując do konsultacji projektu, komunikta MS podaje, że w ostatnim czasie minister Krzysztof Kwiatkowski odbył następujące spotkania ze środowiskiem sędziowskim:
3 listopada 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Lublinie,
- spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Puławach,
- spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Białej Podlaskiej.
12 listopada 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu Sądu Rejonowego w Słubicach Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich Sądu Rejonowego w Sulęcinie.
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Zielonej Górze oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Zielonej Górze Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim Sądu Rejonowego w Nowej Soli Sądu Rejonowego w Świebodzinie Sądu Rejonowego w Żarach Sądu Rejonowego we Wschowie.
15 listopada 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Pile,
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Na spotkaniu obecni byli także prezesi: Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Sądu Rejonowego w Żninie Sądu Rejonowego w Mogilnie Sądu Rejonowego w Nakle Sądu Rejonowego w Szubinie Sądu Rejonowego w Świeciu Sądu Rejonowego w Tucholi.
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Toruniu oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Toruniu Sądu Rejonowego w Brodnicy Sądu Rejonowego w Golubiu-Dobrzyniu Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie Sądu Rejonowego w Grudziądzu.
18 listopada 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Olsztynie oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Olsztynie Sądu Rejonowego w Bartoszycach Sądu Rejonowego w Ełku Sądu Rejonowego w Giżycku Sądu Rejonowego w Biskupcu Sądu Rejonowego w Kętrzynie Sądu Rejonowego w Lidzbarku Sądu Rejonowego w Szczytnie Sądu Rejonowego w Olecku Sądu Rejonowego w Piszu Sądu Rejonowego w Nidzicy Sądu Rejonowego w Mrągowie
- spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Ostródzie
- spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Iławie.
19 listopada 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Gdańsku.
30 listopada 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Apelacyjnego w Szczecinie oraz prezesami: Sądu Okręgowego i Rejonowego w Szczecinie Sądu Rejonowego w Choszcznie Sądu Rejonowego w Goleniowie Sądu Rejonowego w Gryficach Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim Sądu Rejonowego w Łobzie Sądu Rejonowego w Myśliborzu Sądu Rejonowego w Stargardzie Szczecińskim Sądu Rejonowego w Świnoujściu.
1 grudnia 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Radomiu oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Radomiu Sądu Rejonowego w Grójcu Sądu Rejonowego w Przysusze Sądu Rejonowego w Lipsku Sądu Rejonowego w Kozienicach Sądu Rejonowego w Szydłowcu Sądu Rejonowego w Zwoleniu.
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Częstochowie oraz prezesami: Sądu Rejonowego w Częstochowie Sądu Rejonowego w Lublińcu Sądu Rejonowego w Myszkowie Sądu Rejonowego w Zawierciu.
2 grudnia 2010 r.:
- spotkanie z sędziami Sądu Rejonowego w Skierniewicach
- spotkanie z sędziami Sądu Okręgowego w Sieradzu.
W najbliższym czasie konsultacje mają być kontynuowane.
Komunikat przypomina też, że przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw był przedmiotem konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych. W konsultacjach brali udział przedstawiciele środowiska sędziowskiego (m.in. Krajowej Rady Sądownictwa oraz stowarzyszenia "Iustitia"). W efekcie tych konsultacji ustalono m.in. że ocena okresowa sędziów uzupełniona będzie - na etapie prac parlamentarnych nad projektem - o indywidualny plan rozwoju sędziego.
Komitet Rady Ministrów przyjął projekt i rekomendował go Radzie Ministrów na posiedzeniu 26 sierpnia 2010 r.
Projekt był przedmiotem posiedzenia Komisji Prawniczej, która odbyła się w dniach 8 i 9 września 2010 r.
Rada Ministrów przyjęła projekt na posiedzeniu 19 października 2010 r. 24 listopada 2010 r. projekt został przekazany do Sejmu.