- Działania na rzecz wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, stanowią jeden z priorytetów kierowanego przez mnie resortu – powiedział dzisiaj minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w trakcie konferencji prasowej.
W spotkaniu – poza ministrem sprawiedliwości – udział wzięli m.in. Jolanta Kwaśniewska – prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”, Jarosław Duda – sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, będący jednocześnie krajowym koordynatorem realizacji krajowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz insp. Michał Czeszejko-Sochacki z Komendy Głównej Policji.
Karta Praw Osoby Dotkniętej Przemocą w Rodzinie zawiera podstawowy zestaw uprawnień oraz wykaz placówek pomocowych dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie.
Karta jest efektem wspólnych prac Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Komendy Głównej Policji. - Nie do przecenienia w działalności na rzecz osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie jest aktywność organizacji pozarządowych, którą już wielokrotnie miałem okazję podkreślić. Z tym większą radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że do prac nad Kartą Praw włączyła się Fundacja „Porozumienie bez Barier” pani Jolanty Kwaśniewskiej – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.
Karta Praw zostanie rozpowszechniona między innymi w sądach, za pośrednictwem komendanta głównego policji w podległych mu jednostkach, zostanie również przekazana do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.
W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Jarosław Duda podpisali porozumienie o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. - To kolejny przykład międzyresortowej współpracy, która, o czym jestem w pełni przekonany, w znaczący sposób przyczyni się do wzmocnienia pozycji pokrzywdzonych tego rodzaju przemocą i efektywnej realizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – powiedział Krzysztof Kwiatkowski. - Celem tego porozumienia ma być zwiększenie ochrony osób dotkniętych przemocą w rodzinie, w szczególności przy wykorzystaniu środków i form zawartych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, jak również skoordynowanie działań w zakresie przeciwdziałania temu rodzajowi przemocy. Przedmiotem - nawiązanie i kontynuowanie ścisłej współpracy między stronami na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w szczególności poprzez zintensyfikowanie działań w kierunku maksymalnego wykorzystania instrumentów służących pomocy osobom pokrzywdzonym - dodał.
Porozumienie będzie realizowane wszelkimi sposobami i dogodnymi dla stron środkami w szczególności poprzez:
- wymianę informacji o publikacjach oraz szkoleniach,
- zapewnienie wzajemnego udziału w organizowanych konferencjach poświęconych problematyce przemocy w rodzinie,
- zapewnienie współpracy w opracowywaniu materiałów informacyjno-edukacyjnych, przede wszystkim jednak poprzez zapewnienie warunków do skutecznej wymiany informacji pomiędzy Specjalistycznymi Ośrodkami Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie a Ośrodkami Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Krzysztof Kwiatkowski poinformował także, iż w najbliższy wtorek (20 września 2011 r.) uruchomiona zostanie zmodernizowana interaktywna strona www.pokrzywdzeni.gov.pl, na której znajdą się również informacje adresowane do pokrzywdzonych przemocą w rodzinie.
Budowa strony oraz „przyjazny dla odbiorcy” sposób zamieszczenia na niej informacji z pewnością przyczynią się do częstszych niż do tej pory jej odwiedzin. Jednocześnie jej systematyczna rozbudowa sprawi, że każdy ją odwiedzający znajdzie w niej dogodne i rzetelne źródło informacji. - Jestem przekonany, że zakrojone na szeroką skalę działania Ministerstwa Sprawiedliwości w znaczący sposób przyczynią się do wzmocnienia pozycji pokrzywdzonych, zwłaszcza osób dotkniętych przemocą w rodzinie, a szerokie informowanie o podejmowanych działaniach - przy pomocy środków masowego przekazu – spowodują, że osoby pokrzywdzone nie będą czuły się osamotnione, wyizolowane i bez nadziei na uzyskanie pomocy – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.