Jak pisze na łąmach "Rzeczpospolitej" wiceminister sprawiedliwości Grzegorz Wałejko, resort ten przygotowuje nowelizację szeregu przepisów, która ułatwi podmiotom uczestniczącym w obrocie gospodarczym, w szczególności podlegającym wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, rozpoczynanie działalności i późniejsze funkcjonowanie. Zakłada się znaczne ograniczenie zakresu dotychczasowych obowiązków zgłoszeniowych ciążących na tych podmiotach. Czas między rejestracją nowych podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym a rozpoczęciem działalności gospodarczej będzie znacznie krótszy, ponieważ numery NIP i Regon będą nadawane niemal jednocześnie z rejestracją w KRS. Zakres obowiązków ewidencyjnych i rejestrowych, jak też sposób współdziałania sądu rejestrowego, innych organów państwa i podmiotu uczestniczącego w obrocie gospodarczym wymagają kompleksowej zmiany przepisów.
Pierwszym etapem prowadzonych prac było opracowanie założeń, a następnie projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Bezpośrednim celem tej nowelizacji przepisów jest ułatwienie wszystkim podmiotom posiadającym status pracodawcy rozpoczynania i prowadzenia działalności, w tym działalności gospodarczej, przez wyeliminowanie obowiązku składania do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej odrębnych zgłoszeń (oraz ich zmian). Skutkiem wprowadzenia projektowanych zmian będzie wyeliminowanie dwóch z sześciu zgłoszeń obowiązujących przy rejestracji podmiotu i to bez uszczerbku dla sprawnego wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Pracy i Państwową Inspekcję Sanitarną.
Źródło: Rzeczpospolita
MS zapowiada uproszczenia w zakładaniu firm
Szybsze rejestry mają ułatwić rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz dalsze funkcjonowanie firm. Pierwszym etapem tych prac ma być wyeliminowanie obowiązku składania do Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej odrębnych zgłoszeń.