Jak informuje MS, byłoby to uprawnienie z ograniczeniami, ale zakres tych ograniczeń byłby ustalany w sposób indywidualny, w odniesieniu do sytuacji konkretnej osoby. W ramach prac legislacyjnych przewiduje się wprowadzenie instytucji opieki o zróżnicowanym zakresie i formie, dostosowanej do sytuacji poszczególnych osób.
Informację taką resort przedstawił w odpowiedzi na wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która zaapelowała do ministra o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie do polskich regulacji prawa procesowego odpowiednich udogodnień dla osób z niepełnosprawnością umysłową. - Aktualne uregulowania procesowego prawa cywilnego, karnego, administracyjnego i sądowo-administracyjnego nie zawierają takich udogodnień – stwierdziła Fundacja. I w swoim wystąpieniu do Ministerstwa Sprawiedliwości postulowała, m.in. możliwość rezygnacji w stosunku do osób z niepełnosprawnością umysłową z niektórych wymogów formalnych oraz zagwarantowanie takim osobom szerszego dostępu do pełnomocnika z urzędu. Autorzy apeli wskazywali również na konieczność zintensyfikowania działań edukacyjnych, mających na celu uwrażliwienie sędziów oraz urzędników na potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł



W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że toczą się obecnie prace legislacyjne, w ramach których przygotowywany jest projekt zmian (w kodeksie cywilnym, kodeksie rodzinnymi i opiekuńczym, kodeksie postępowania cywilnego itd.) przewidujący wprowadzenie pełnej zdolności do czynności prawnych osoby dorosłej z ograniczeniem możliwości korzystania z tej zdolności w drodze wyjątku wtedy, kiedy jest to konieczne ze względu na stan osoby z niepełnosprawnością. Zakres ograniczeń byłby ustalany w sposób indywidualny, w odniesieniu do sytuacji konkretnej osoby.
- W ramach prac legislacyjnych przewiduje się wprowadzenie instytucji opieki o zróżnicowanym zakresie i formie, dostosowanej do sytuacji poszczególnych osób. Opieka taka miałaby zastąpić dotychczasowe odrębne instytucje: opiekę nad ubezwłasnowolnionymi całkowicie, kuratelę nad ubezwłasnowolnionymi częściowo i kuratelę dla osoby niepełnosprawnej – czytamy w liście z MS. Przekazana została w nim także informacja, że w toku prac brane są pod uwagę postulaty wprowadzenia takich rozwiązań proceduralnych, które umożliwią osobom z niepełnosprawnością intelektualną aktywny i efektywny udział w postępowaniach przed sądami i innymi organami. Propozycje rozwiązań mających na celu wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnością intelektualną mają być również poddane analizie i rozważone w przypadku podjęcia prac nad szerszą nowelizacją kodeksu postępowania karnego.
Informacja MS>>>