Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", to sukces Porozumienia Aplikantów, akcji społecznej przyszłych radców, którzy skrzyknęli się przez media społecznościowe i zwrócili uwagę resortowi, że z roku na rok przychodzi im coraz więcej płacić za naukę. Tymczasem – ich zdaniem – wiele wskazuje na to, że już obecna wysokość opłat za szkolenia jest zawyżona w stosunku do ich rzeczywistych kosztów.
Przyszli radcowie prawni zaapelowali do Ministerstwa Sprawiedliwości, by podjęło działania w kierunku „dostosowania wysokości opłaty rocznej za aplikację do rzeczywistych kosztów szkolenia”. Ich zdaniem powinno się to uczynić poprzez obniżenie współczynnika określanego na podstawie art. 321 ust. 3 ustawy o radcach prawnych.
Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że pracuje nad obniżeniem opłaty rocznej za aplikację adwokacką i radcowską. Z analizy kosztów szkolenia aplikantów za rok 2015 wynika, że opłaty przewyższały średni koszt szkolenia aplikanta – mówi Wioletta Olszewska z MS.
Jak tłumaczy, nowa, obniżona opłata będzie ustalana poprzez zmianę współczynnika minimalnego wynagrodzenia i będzie obowiązywać od kolejnego roku szkoleniowego, tj. od 1 stycznia 2017 r. Więcej>>
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Anna Krzyżanowska