Helsińska Fundacja Praw Człowieka 24 lutego 2010 r. wystosowała do Ministerstwa Sprawiedliwości pismo dotyczące problemu przeprowadzania kontroli osobistych w zakładach karnych. Fundacja zwróciła uwagę na skargę J. Jędrucha złożoną do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, która 8 lutego 2010 r. została zakomunikowana Rządowi RP. W skardze tej podniesiony został zarzut naruszenia przez funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Mysłowicach artykułu 3 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności poprzez dopuszczenie się względem niego poniżającego i dyskryminacyjnego traktowania podczas przeprowadzanych w sposób nadmierny kontroli osobistych. Fundacja zaapelowała o przeprowadzenie kontroli w celu zbadania sposobu przeprowadzania w Areszcie Śledczym w Mysłowicach  kontroli osobistych osadzonych pod kątem ich zgodności z przepisami prawa polskiego jak i zgodnie z wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi, w tym z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Fundacja zaznaczyła również, że na kanwie tej sprawy warto rozważyć, czy procedury dotyczące dokonywania kontroli osobistych (art. 116 k.k.w.) nie stwarzają pola do nadużyć, w tym do arbitralności w sposobie ich przeprowadzania przez funkcjonariuszy aresztów śledczych lub więzień. Szczególnie dotyczyć to może zakresu kontroli, intensywności oraz poszanowania intymności.
W odpowiedzi Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że w celu zbadania zasadności zarzutów, na polecenie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach zlecona została przez funkcjonariuszy tego inspektoratu kontrola doraźna w Areszcie Śledczym w Mysłowicach. Nie wykazała ona jednak żadnych nieprawidłowości w przeprowadzonych kontrolach J. Jędrucha, wobec czego Ministerstwo Sprawiedliwości uznało podnoszone przez niego zarzuty za bezzasadne.
W swoim piśmie Ministerstwo Sprawiedliwości nie ustosunkowało się jednak do postulatu Fundacji zweryfikowania, czy regulacje dopuszczające stosowanie kontroli osobistych są wystarczająco precyzyjne i czy odpowiadają standardom Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.