Jak przypomina Grażyna Nowak-Szulejewska, dyrektor Biura Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, tryby uzyskiwania informacji z KRK wynika z przepisów prawa normujących przetwarzanie i ochronę takich danych. Szczegółowe zasady pozyskiwania informacji z KRK określa ustawa z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 654) i przepisy wykonawcze do niej.
Szulejewska podkreśla, że biuro Rejestru od chwili zbudowania systemu informatycznego Krajowego Rejestru Karnego - od czerwca 2001 r. rozbudowuje go w ślad za zmieniającymi się przepisami prawa. W celu ułatwienia dostępu do danych gromadzonych organom wymiaru sprawiedliwości, prokuratorom i innym uprawnionym podmiotom, Minister Sprawiedliwości rozporządzeniem utworzył dotychczas 115 Punktów Informacyjnych KRK przy sądach powszechnych i prokuraturach, połączonych elektronicznie z systemem teleinformatycznym KRK, w których można uzyskać zaświadczenia z KRK. Dodaje też, że biuro Rejestru dysponuje możliwościami technicznymi uruchomienia kolejnych punktów informacyjnych, jeżeli zainteresowane sądy złożą odpowiedni wniosek do Ministerstwa.
Za pośrednictwem Biura Informacyjnego organy wymiaru sprawiedliwości i ścigania mogą także uzyskać informację z rejestrów karnych państw członkowskich Unii Europejskiej przy wykorzystaniu uruchomionej 27 kwietnia 2012 r. platformy do wymiany informacji European Criminal Records Infirmation System (ECRIS). Wspólne prace Biura Rejestru z Komisją Europejską oraz pozostałymi państwami członkowskimi trwały od 2007 roku.
Z informacji MS wynika również, że Biuro Rejestru pracuje nad nowymi rozwiązaniami prawnymi i informatycznymi gwarantującymi szybszy dostęp do danych zgromadzonych w KRK. Od 2010 r. w ramach projektu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Budowa systemu usług elektronicznych MS, w tym uruchomienie usług dla przedsiębiorców i osób fizycznych, poprzez dostęp elektroniczny do wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego, Krajowego Rejestru Karnego, Biura Monitora Sądowego i Gospodarczego” Biuro przygotowało rozwiązania prawne i projekt rozwiązania technicznego, które pozwolą uprawnionym podmiotom zwracać się o informacje do KRK drogą elektroniczną i tą samą drogą, niezwłocznie uzyskiwać odpowiedzi. Na ten cel Ministerstwo Sprawiedliwości pozyskało środki z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Wejście w życie tych rozwiązań planowane jest na 1 stycznia 2014 r.
Dyrektor z Biura KRK informuje przy okazji, że trwają także prace nad przyspieszeniem przesyłu dokumentów podlegających rejestracji w KRK pomiędzy sądami powszechnymi i KRK. Na ten cel Biuro KRK uzyskało w 2010 r. środki finansowe z UE w ramach projektu „Dostosowanie Krajowego Rejestru Karnego do wymiany informacji w ramach Europejskiego systemu przekazywania informacji z rejestrów karnych (ECRIS)”.
Aktualnie trwają prace nad rozwiązaniami informatycznymi, a projekt założeń do nowelizacji ustawy o KRK w tym zakresie, 16 sierpnia 2012 r. przesłany został do Rady Ministrów celem rozpatrzenia. Planowany termin wejścia w życie niniejszego rozwiązania to 30 czerwca 2013 r.
Grażyna Nowak-Szulejewska poinformowała, że obecnie Biuro analizuje przepisy unijne i krajowe pod kątem umożliwienia bezpośredniego dostępu sędziom i prokuratorom do danych gromadzonych w KRK.

Czytaj także: 
Sędziowie chcą mieć dostęp do baz danych