Widnieją tam również podpisy: Ministra Sprawiedliwości – Jarosława Gowina, Minister Edukacji Narodowej – Krystyny Szumilas, Tomasza Janika – Prezesa Krajowej Rady Notarialnej. Porozumienie zostało zawarte w celu rozwijania i promowania programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Program będzie realizowany przez prowadzenie wykładów i lekcji z zakresu prawa w szkołach, które zgłosiły w Ministerstwie Sprawiedliwości chęć uczestnictwa w programie.
Celem programu jest przede wszystkim poszerzenie świadomości prawnej młodzieży - mówi Maciej Bobrowicz, Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych - zapoznanie jej z zasadami porządku prawnego, a przede wszystkim przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu prawa, która może ich dotyczyć. Cieszę się, że wreszcie, po wielu miesiącach starań Krajowej Rady Radców Prawnych, takie porozumienie zostało zawarte.Porozumienie to otwiera drogę do likwidacji wykluczenia społecznego młodych ludzi.
To kolejne już Porozumienie dotyczące poszerzania świadomości prawnej młodzieży. Tym razem reguluje ono współpracę przy programie edukacji, który rozpocznie się w drugim semestrze roku szkolnego 2012/2013 i będzie trwał do zakończenia roku szkolnego 2013/2014. W dokumencie wszyscy Partnerzy zobowiązali się do współpracy w zakresie realizowania, rozwijania i promowania programu edukacji prawnej. Przede wszystkim chciałbym wszystkim Państwu bardzo podziękować za przystąpienie do naszej inicjatywy. Część z Państwa – jak samorządy radców, notariuszy czy Stowarzyszenie
„Themis” - współpracuje z nami w zakresie edukacji prawnej od kilku lat – powiedział w trakcie spotkania minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. - Niezwykle doceniam Państwa udział w tej – naszym zdaniem – potrzebnej i skutecznej akcji, jaką jest poszerzanie świadomości prawnej wśród młodzieży. O tym jak bardzo jest potrzebna i oczekiwana świadczy fakt, że każdego tygodnia do Ministerstwa Sprawiedliwości zgłaszają się kolejne szkoły z całej Polski, które chcą przystąpić do naszej edukacyjnej kampanii - dodał.
Minister sprawiedliwości zobowiązał się m.in. do zapewnienia koordynacji działań w ramach programu, a także będzie prowadził listy zgłoszeń szkół zainteresowanych wzięciem udziału w programie edukacji prawnej. Minister zobowiązał się także do współpracy przy przygotowaniu bazy propozycji dotyczących tematyki lekcji.
Minister Edukacji natomiast zobowiązał się do promowania programu edukacji prawnej w szkołach ponadgimnazjalnych oraz udzieli pomocy w kontaktach partnerów porozumienia ze szkołami, w których program będzie realizowany.
MS: radcy, notariusze i sędziowie dokształcą młodzież
Prezes KRRP Maciej Bobrowicz, sędzia Irena Kamińska - prezes stowarzyszenia Themis oraz Krzysztof Józefowicz Prezes SA w Poznaniu podpisali w Ministerstwie Sprawiedliwości porozumienie dotyczące edukacji prawnej młodzieży.