W swoim wystąpieniu do ministra sprawiedliwości RPO nawiązuje do wcześniejszej korespondencji dotyczącej zagadnienia pomocy prawnej dla osoby chorej psychicznie będącej stroną postępowania w przedmiocie przymusowego umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym. Rzecznik przypomina, że podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w piśmie z 17 lipca 2012 r. poinformował Rzecznika o uznaniu zasadności postulatu dotyczącego zmiany przepisu art. 48 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego pod kątem wprowadzenia jednoznacznie obligatoryjnej ochrony praw procesowych osób z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie zapewniono Rzecznika, że propozycje zmian legislacyjnych będą mogły zostać uwzględnione w ramach prac na projektem założeń do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Z kolei w korespondencji prowadzonej w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości, Rzecznik podnosił zarzut dyskryminacji osób wykonujących zawód radcy prawnego. Minister sprawiedliwości zgodził się, że kwestionowany przepis niezasadnie ogranicza możliwość ustanowienia pełnomocnika z urzędu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w piśmie z  5 lipca 2012 r. poinformował Rzecznika, że kwestia ta zostanie przedstawiona Ministrowi Zdrowia, do którego właściwości należy problematyka regulowana ustawą o ochronie zdrowia psychicznego.
Ponieważ jednak dotąd sprawa ta nie została załatwiona, rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o przekazanie informacji na temat aktualnego stanu prac legislacyjnych dotyczących nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz przewidywanego terminu wprowadzenia w życie zapowiedzianych zmian.