Obowiązujące od dwóch lat przepisy nie pozwalają bowiem zaspokajać niektórych potrzeb osób uprawnionych. W najmniej korzystnej sytuacji znajdują się obecnie ofiary przestępstw i ich bliscy, zwłaszcza poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych. Wprawdzie mają prawo do pomocy medycznej, psychologicznej, rehabilitacyjnej, prawnej oraz materialnej, ale przysługuje ona tylko tym, którzy nie są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym. W praktyce zaś brak takiego ubezpieczenia występuje sporadycznie. Przy tym tego typu ograniczeń obecne przepisy nie przewidują przy korzystaniu z pomocy postpenitencjarnej (wsparcie to ma doprowadzić do skutecznej readaptacji skazanych w społeczeństwie).
Propozycje rozszerzenia pomocy dla pokrzywdzonych, przede wszystkim o możliwość udzielenia pomocy medycznej i rehabilitacyjnej również osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym i pokrywania kosztów zakupu rzeczy codziennego użytku dla nich, zostały uwzględnione w przygotowanym projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
MS: pomoc dla pokrzywdzonych jak dla sprawców
Resort sprawiedliwości chce zmienić tryb udzielania pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, a także osobom zwolnionym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin.