Chodzi o nowelizację ustawy – kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zmiana dostosuje przepisy do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 29 lipca 2014 r. (sygn. akt SK 22/11)). Trybunał uznał, że odrzucenie skargi kasacyjnej skierowanej do NSA bez wezwania do usunięcia jej braków narusza prawo do sądu oraz konstytucyjną zasadę zaufania obywatela do państwa.

Senacki projekt noweli zakłada, że sąd wezwie do usunięcia braków skargi kasacyjnej złożonej w postępowaniu sądowoadministracyjnym, a odrzuci ją dopiero po bezskutecznym upływie terminu (7 dni). Analogiczna zmiana miałaby zostać wprowadzona do kodeksu postępowania cywilnego. Według proponowanej treści przepisów nawet brak jednego z elementów skargi kasacyjnej, określonych w art. 3984 k.p.c. nie spowoduje automatycznego odrzucenia skargi - na skorygowanie pisma skarżący miałby tydzień.

Czytaj: Senat: sądy nie powinny odrzucać kasacji z błahych powodów formalnych>>>

To właśnie tę ostatnią zmianę resort sprawiedliwości uznał za problematyczną.
- Podtrzymujemy nasze stanowisko zawarte w pismach mówiących, że rozszerzenie tej zmiany legislacyjnej o dotyczącą kodeksu postępowania cywilnego wykracza, naszym zdaniem, poza ramy orzeczenia, wyroku Trybunału Konstytucyjnego - mówił Wojciech Węgrzyn. - Skarga kasacyjna w postępowaniu cywilnym jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia i przysługuje w wyjątkowych sprawach. Obostrzenia i warunki formalne, szczególnie w sytuacji, kiedy obowiązuje przymus radcowsko-adwokacki, muszą, zdaniem ministra sprawiedliwości, pozostać na tym samym poziomie, na jakim były dotychczas - argumentował.

Zaproponowano również poprawkę do projektu - skargi nie można byłoby poprawiać, jeżeli zauważonym przez sąd brakiem formalnym byłoby niewskazanie podstaw kasacyjnych. W takiej sytuacji pismo nadal podlegałoby odrzuceniu.

ID produktu: 40116609 Rok wydania: 2013
Autor: Bogusław Dauter,Bogusław Gruszczyński,Andrzej Kabat,Małgorzata Niezgódka-Medek
Tytuł: Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz>>>