Podejmując decyzję o uruchomieniu e-sądu nikt z nas nie spodziewał się, że będzie się on cieszył tak dużym powodzeniem. Liczba spraw, która każdego miesiąca do niego trafia, zaskoczyła wszystkich – powiedział minister.
Obecna obsada kadrowa e-sądu to: czterech sędziów, 68 urzędników, 38 referendarzy pracujących na miejscu oraz 60 referendarzy delegowanych do zdalnej pracy w e-sądzie (z ośrodków migracyjnych ksiąg wieczystych). Już od 1 października tego roku do zdalnej pracy w e-sądzie zostanie delegowanych kolejnych 25 referendarzy, a zakres delegacji części referendarzy delegowanych do e-sądu w niepełnym wymiarze czasu pracy zostanie zwiększony. Ponadto, sąd zostanie wzmocniony 10 etatami urzędniczymi oraz czterema etatami dla asystentów.
- Niezależnie od tego wzmocnienia kadrowego podejmujemy działania w celu pozyskiwania kolejnych etatów dla e-sądu – deklaruje minister Krzysztof Kwiatkowski. - Do końca roku obsada e-sądu powinna być zwiększona o następnych 25 etatów referendarskich, a ponadto podjąłem decyzję o obwieszczeniu o trzech wolnych stanowiskach sędziowskich z przeznaczeniem dla e-sądu - dodaje.
Resort sprawiedliwości przypomina, że e-sąd działa od 1 stycznia 2010 r. Od tego dnia do dzisiaj wpłynęło do niego prawie 1 mln. 900 tys. spraw, z tego tylko w tym roku (2011 r.) – ponad 1mln.175 tys. spraw. Do tej pory załatwiono większość z nich – ponad 1, 5 mln spraw.

Czytaj także: Zatrudnienie w e-sądzie jest stale za małe