Jak informuje MS, Portal Orzeczeń działa już we wszystkich sądach apelacyjnych, okręgowych oraz rejonowych apelacji białostockiej, warszawskiej i wrocławskiej. Zakłada się, że do końca września 2015 r. będzie funkcjonował w pozostałych sądach.
Czytaj: Wielka popularność portalu z wyrokami sądów>>>
Za pośrednictwem portalu każdy zainteresowany, bez potrzeby rejestracji może uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa polskich sądów powszechnych (z wyjątkiem m.in. spraw dotyczących rozwodów, separacji, czy ubezwłasnowolnienia).
Publikacja orzeczeń następuje zgodnie z zarządzeniem danego Prezesa sądu. Każde orzeczenie publikowane jest wraz z uzasadnieniem, jeżeli zostało ono sporządzone. Wszystkie orzeczenia są uprzednio zanonimizowane tzn. nie znajdują się w nich żadne dane osobowe pozwalające na identyfikację osoby, której mogą dotyczyć.
Portal pozwala na wyszukanie orzeczenia według dwóch kryteriów: słowa kluczowego lub sygnatury akt. Korzystając z opcji wyszukiwania zaawansowanego użytkownik może skorzystać z dodatkowych opcji.
Publikacja orzeczeń sądowych w internecie pozwala m.in. na ujednolicenie linii orzeczniczej, podnoszenie świadomości prawnej obywateli, kształtowanie kultury prawnej oraz stabilizację porządku prawnego.
- Portal Orzeczeń wpisuje się w nurt informatyzacji sądownictwa. Pozwala na odciążenie sekretariatów sądowych oraz na zwiększenie dostępności usług publicznych świadczonych przez wymiar sprawiedliwości. Przyczynia się też do usprawnienia organizacji i funkcjonowania sądów - czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.