Propozycje zmian legislacyjnych w ustawie o prokuraturze, które zostały opisane w artykule opublikowanym w „Gazecie Wyborczej” w dniu 28 września 2012 r., nie stanowią „nowych propozycji” ministra sprawiedliwości odnośnie funkcjonowania prokuratury – stwierdza podsekretarz stanu Michał Królikowski. (Czytaj:Rząd jednak chce większej władzy nad prokuraturą ).
Wiceminister twierdzi, że projekt ustawy nowelizującej ustawę o prokuraturze, który przewidywał zmiany opisane w powołanym artykule został skierowany pod obrady Rady Ministrów już w dniu 10 września 2012 r. Rada Ministrów - na posiedzeniu w dniu 11 września 2012 r. - wstępnie omówiła projekt ustawy i odroczyła jego rozpatrzenie. Jednocześnie Rada Ministrów zobowiązała Ministra Sprawiedliwości do przygotowania projektu nowej ustawy o prokuraturze.
Z oświadczenia wiceministra dowiadujemy się, że w zakresie rozwiązań szczegółowych Rada Ministrów postanowiła, że likwidacja prokuratury wojskowej nastąpi z dniem 1 stycznia 2014 r., wprowadzona zostanie druga instancja w postępowaniu dyscyplinarnym w składzie sędziowskim oraz że możliwe będzie wniesienie przez Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego i rzecznika dyscyplinarnego zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
Minister sprawiedliwości został również zobowiązany do przeanalizowania trybu powoływania rzecznika dyscyplinarnego oraz do doprecyzowania przepisu umożliwiającego Prokuratorowi Generalnemu przekazywanie prezesowi Rady Ministrów wybranych informacji związanych z prowadzonymi postępowaniami, w zakresie niezbędnym ze względu na interes społeczny.
Zgodnie z zaleceniem Rady Ministrów projekt nowej ustawy ma także zostać przekazany do zaopiniowania przez Krajową Radę Prokuratury oraz Krajową Radę Sądownictwa.
- Obecnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad opracowaniem tekstu nowej ustawy o prokuraturze – czytamy w oświadczeniu.
Więcej na ten temat>>>
MS: jeszcze pracujemy nad zmianami w prokuraturze
Projekt nowej ustawy o prokuraturze nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. - Tak wiceminister sprawiedliwości zareagował na artykuł w Gazecie Wyborczej sugerujący, że rząd jest zdecydowany na likwidację Krajowej Rady Prokuratury. Jednak wiceminister nie odniósł się w swojej replice do tego problemu.