Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, Marek Biernacki skierował we wtorek 15 października br.  pismo do przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa Antoniego Górskiego, w którym informuje, że zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w szczególności wyrokiem z 25 października 2011 r. w sprawie Richert przeciwko Polsce, nie jest możliwe potwierdzenie z mocą wsteczną aktów przeniesienia sędziów na inne miejsce służbowe.  
Pismo ministra sprawiedliwości jest odpowiedzią na stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z 10 października 2013 r., w którym Rada zaapelowała do ministra o jak najpilniejsze wydanie aktów potwierdzających przeniesienia sędziów na inne miejsce służbowe, podpisane bezpośrednio przez ministra konstytucyjnego.
- Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa budzi zaniepokojenie, gdyż w ocenie ministra sprawiedliwości sugerowane w nim działania naruszają standardy wynikające z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - czytamy w oświadczeniu resortu.

Korespondencja pomiędzy KRS i ministrem to kolejny etap sporu o prawomocność decyzji o przeniesieniu grupy sędziów no innych sądów w ramach niedawnej reformy sądów rejonowych. Zostały one podpisane przez zastępców ministra, co zostało uznane za niezgodne z ustawą przez Sąd Najwyższy. Efektem jest już trwająca akcja powstrzymywania się przez cześć z tej grupy sędziów od orzekania. Więcej>>> 

 Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina przy okazji, że 11 października 2013 r. minister Marek Biernacki zwrócił się do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego o rozważenie przedstawienia - w trybie art. 60 § 1 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym - pełnemu składowi Sądu Najwyższego wniosku o rozstrzygnięcie występujących w orzecznictwie Sądu Najwyższego rozbieżności w wykładni prawa.