Taką opinię wiceminister Wojciech Węgrzyn przedstawił podczas otwarcia konferencji dotyczącej znaczenia samorządu lokalnego w readaptacji społecznej skazanych w zakresie organizacji prac na cele społeczne w świetle zmian legislacyjnych.
Konferencja została zorganizowana w środę 28 października br. przez Sąd Okręgowy w Warszawie, Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Czytaj: Kara ograniczenia wolności od 1 lipca będzie orzekana częściej >>>
Jak podkreślali organizatorzy, konferencja ma na celu promowanie sprawnego wykonywania kary ograniczenia wolności i korzyści, jakie może przynieść wypracowanie efektywnego modelu jej realizowania, w związku z wejściem w życie Ustawy z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, ze szczególnym uwzględnieniem roli środowiska lokalnego w wykonywaniu kar i środków alternatywnych.
W trakcie konferencji podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn zaznaczył, że Ministerstwo Sprawiedliwości uznaje promowanie kar i środków alternatywnych wobec kary pozbawienia wolności za jedno ze swoich priorytetowych przedsięwzięć, co znajduje odzwierciedlenie w wielu jego działaniach i inicjatywach ustawodawczych.
- Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja przyczyni się do upowszechnienia wiedzy na temat sankcji alternatywnych oraz potencjalnych korzyści wynikających z ich stosowania, a w rezultacie do pogłębienia współpracy instytucji samorządowych z wymiarem sprawiedliwości, z pożytkiem dla lokalnych społeczności – zaznaczył wiceminister Wojciech Węgrzyn.
Jak podkreśla MS, konferencja była okazją do zintensyfikowania współpracy organów wymiaru sprawiedliwości z samorządem terytorialnym, wymiany dotychczasowych doświadczeń w zakresie organizowania wykonywania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej. W jej trakcie omówiono także dobre praktyki i rozwiązania w tym zakresie.
W konferencji uczestniczyli: sędziowie apelacji warszawskiej, kuratorzy zawodowi, burmistrzowie dzielnic m. st. Warszawy, przedstawiciele podmiotów, w których są lub mogą być w przyszłości wykonywane prace na cele społeczne.
Kodeks karny. Kodeks postępowania karnego. Kodeks karny wykonawczy. Kodeks wykroczeń. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Kodeks karny skarbowy. Ustawa o opłatach w sprawach karnych. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich>>>
MS będzie zachęcać samorządy do stosowania kary ograniczenia wolności
Postrzegamy pracę na cele społeczne jako rzeczywistą i niezbędną w systemie prawa karnego alternatywę dla izolacji w zakładzie karnym, między innymi ze względu na swój potencjał w zakresie resocjalizacji deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości.