Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski przyznał w Sejmie odpowiadajac na pytania posłów, że ustawa o komornikach sądowych i egzekucji, w przeciwieństwie do odpowiednich przepisów ustawy o adwokaturze i radcach prawnych, nie zawiera unormowania, które by upoważniało ministra sprawiedliwości do podania wykazu aktów prawnych, które obowiązują na tym egzaminie.
Na razie minister nie ma uprawnień
W ustawie o komornikach sądowych znajduje się tylko ogólne stwierdzenie, że egzamin polega na tym, że sprawdza się wiedzę kandydata na aplikanta komorniczego z zakresu kilku dziedzin prawa, natomiast minister sprawiedliwości nie posiada uprawnień do podania, z jakiego wykazu aktów ten egzamin będzie przeprowadzony. Jest to rzeczywiście odmienna regulacja niż w przypadku ustawy o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych i ustawy o wolontariacie - tam takie uprawnienie ministra sprawiedliwości zostało zawarte - wyjasniał w Sejmie min. Królikowski.
- Minister sprawiedliwości, dostrzegając niespójność regulacji w tym zakresie, zaproponował w projekcie ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów analogiczną regulację prawną, która daje ministrowi sprawiedliwości uprawnienie do wydania rozporządzenia wskazującego listę tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą. Chodzi o przepis art. 29b ustawy o komornikach sądowych i egzekucji i propozycję dodania ust. 6 w brzmieniu: Nie później niż 90 dni przed terminem egzaminu konkursowego przewodniczący zespołu egzaminacyjnego podaje do publicznej wiadomości, na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, ustalony przez zespół egzaminacyjny i zatwierdzony przez ministra sprawiedliwości wykaz tytułów aktów prawnych według stanu prawnego obowiązującego w dniu ogłoszenia, z których wybrane stanowią podstawę opracowania pytań testowych na egzamin konkursow - mówił minister.
Zakaz zatrudniania asesorów
Nie obowiązuje natomiast zakaz zatrudnienia w innych zawodach prawniczych aplikantów, ponieważ to ograniczenie podejmowania zatrudnienia dotyczy asesora, a nie aplikanta - potwierdził publicznie min. Królikowski.
Jeżeli chodzi o asesora, to istotą jest to, że on zostaje zatrudniony w kancelarii notarialnej po to, aby zostać komornikiem, i w tym zakresie wykonuje uprawnienia bliskie uprawnieniom komornika. A ponieważ konstrukcja komornika jest bliska konstrukcji funkcjonariusza publicznego, w związku z tym należy ograniczyć możliwość występowania przez asesora komorniczego w szczególnej kolizji - kolizji obowiązków funkcjonariusza publicznego i kogoś, kto realizuje jakieś prywatne interesy, na przykład pracuje w spółce, wobec której może być prowadzone postępowanie egzekucyjne. Nie ma natomiast tego zakazu w stosunku do aplikantów, aplikant może podejmować zatrudnienie poza kancelarią notarialną - każde inne zatrudnienie.
Minister poinformował, że w ustawie deregulacyjnej wprowadza się możliwość przystąpienia do egzaminu w oparciu o inną ścieżkę dotarcia do egzaminu niż aplikacja, a więc ścieżkę związaną z uzyskaniem kompetencji umożliwiających przystąpienie w inny sposób - podkreślił min. Królikowski.
Źródło: Sejm RP, 14 czerwca 2012 r.