W myśl ustawy to właśnie premier jest adresatem sprawozdania. W momencie, gdy zostało ono zaakceptowane, nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznali się z nim wszyscy, dla których zawarte w nim dane są użyteczne.
Do prokuratorów i opinii publicznej docierały informacje, że Minister Sprawiedliwości wyraził krytyczne stanowisko w odniesieniu zarówno do samego sprawozdania, jak i zwłaszcza działalności prokuratury w nim opisanej. W obecnym stanie prawnym Minister Sprawiedliwości przedstawia na piśmie swoje stanowisko do sprawozdania. Ustawodawca nie przewidział natomiast możliwości ustosunkowania się Prokuratora Generalnego do tych uwag, choć dałoby to Prezesowi Rady Ministrów pełniejszą wiedzę o funkcjonowaniu prokuratury.
Uprawnienie do odniesienia się do stanowiska organu kontrolującego przewidziane jest jako reguła w szeregu procedurach kontrolnych. Takie rozwiązanie ma na celu spowodowanie, by ocena badanej instytucji była jak najbardziej obiektywna. Poniżej przedstawiono najistotniejsze uwagi departamentów i biur Prokuratury Generalnej, a także Naczelnego Prokuratora Wojskowego do stanowiska Ministra Sprawiedliwości. Wobec publicznie wyrażanych negatywnych ocen działalności prokuratury zaprezentowanie tych opinii uważam za konieczne.
Podkreślić należy, że wszystkie oceny dokonane przez Ministra Sprawiedliwości są przedmiotem uważnych analiz.

Więcej>>