Przyjęte przepisy znoszą spoczywający na przedsiębiorcach obowiązek przechowywania numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których opublikowane są ogłoszenia dotyczące danego przedsiębiorcy.
Ustawodawca uznał, że biorąc pod uwagę zmiany sposobu rozpowszechniania Monitora, zapewniające powszechny dostęp on-line do treści ogłoszeń w nim zamieszczonych, dalsze utrzymywanie tego obowiązku jest niezasadne. Wprowadzona zmiana będzie praktycznym ułatwieniem dla przedsiębiorców w prowadzonej przez nich działalności.
Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwosci, które przygotowało projekt ustawy, zasadniczym jej celem jest dostosowanie obowiązujących przepisów ustawy z 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz. U. z 1996 r. Nr 6, poz. 42, z późn. zm.), do wymogów konstytucyjnych oraz aktualnego stanu prawnego.
Realizując ten cel, zaproponowano zmianę delegacji ustawowej do wydania przez Ministra Sprawiedliwości aktu wykonawczego do ustawy, która będzie w pełni odpowiadać wymogom art. 92 ust. 1 Konstytucji, a także wprowadzono dodatkowe zmiany, które sprowadzają się do przeniesienia z poziomu rozporządzenia na poziom ustawy podstawowych uregulowań dotyczących organizacji wydawania Monitora Sądowego i Gospodarczego, jego rozpowszechniania oraz odpłatności za zamieszczanie w nim ogłoszeń i obwieszczeń.
Ponadto, ustawa przywraca bezpłatny charakter publikacji dokumentów założycielskich europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej dla Ministra Spraw Zagranicznych poprzez zmianę ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej.