Czytaj: MON rozszerza listę obowiązków na rzecz obronności>>

"Dziennik Gazeta Prawna", napisał w czwartek, że zgodnie z art. 13 projektu ustawy o Programie Mobilizacji Gospodarki (PMG), przedsiębiorcy co pół roku będą musieli raportować ministrowi obrony narodowej o stanie finansowym swoich biznesów i ich potencjale obronnym. Do tego dojdzie konieczność uzyskiwania zgody od resortu na wiele komercyjnych działań.

Zgodnie z informacjami "DGP", Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło trzecią wersję tej ustawy; za strategiczne z punktu widzenia państwa uznano aż 15 branż, w tym: producentów broni, samochodów, producentów map, a także telekomy, nadawców telewizyjnych i radiowych, firmy farmaceutyczne. Według gazety, szef MON chce, by te branże przedstawiały sprawozdania finansowe; przedsiębiorca nie będzie też mógł zamknąć interesu bez zgody ministra.

"W PMG mogą być ujęci tylko przedsiębiorcy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, zgodnie ze stosownym rozporządzeniem Rady Ministrów. Na realizację zadań wynikających z PMG przedsiębiorcy otrzymują środki finansowe z budżetu państwa w łącznej wysokości ok. 120 – 130 mln zł rocznie" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Centrum Operacyjne MON.

"Obowiązek składania do Ministra Obrony Narodowej informacji określonych w art. 13 projektu ustawy, będą mieli jedynie przedsiębiorcy przemysłowego potencjału obronnego. Pozyskiwanie tego typu informacji przez MON jest zasadne a zarazem konieczne z uwagi na szczególny charakter zadań nakładanych na przedsiębiorców, kluczowych z punktu widzenia obronności państwa oraz przekazywanych im w formie dotacji środków publicznych" - podkreśla MON.

Ministerstwo zaznacza, iż "logicznym jest, że wraz z konkretnymi korzyściami dla firm, wiążą się określone obowiązki". W komunikacie czytamy, że "niedopuszczalne jest przekazywanie środków publicznych i nakładanie zadań, istotnych z punktu widzenia obronności państwa na przedsiębiorców bez podstawowej wiedzy o tym przedsiębiorstwie, jak również brak kontroli nad wydatkowaniem tych środków". "Jednocześnie należy podkreślić, że działania te nie mają na celu ograniczenia swobody działalności gospodarczej, a jedynie ochronę interesów bezpieczeństwa państwa" - czytamy w komunikacie.

MON informuje, że projekt ustawy nie obliguje wszystkich przedsiębiorców o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym do składania informacji do Ministra Obrony Narodowej. Jak pisze MON, taki obowiązek dotyczy jedynie konkretnych firm zbrojeniowych, w ramach deklarowanych mocy produkcyjnych i nie obejmuje informacji np. z firm farmaceutycznych czy wydawców. "Firmy tego typu znajdują się w nadzorze innych ministrów, do których składają stosowne informacje, np. ministra właściwego ds. zdrowia, łączności czy energii" - informuje resort.

"Co więcej, rozszerzenia dotychczasowego katalogu przedsiębiorców o nowe obszary działalności (np. kolportaż, produkty medyczne, kartografia czy pojazdy mechaniczne) nie było inicjatywą MON. Nastąpiło to w trakcie prac nad projektem ustawy w wyniku postulatów zgłaszanych przez inne podmioty, w tym stronę społeczną (związki pracodawców i pracowników)" - zaznacza ministerstwo.

MON przypomina, że "obowiązek przesyłania informacji o sytuacji finansowej przedsiębiorców nie jest nowym rozwiązaniem". "Obecnie przedsiębiorcy przedstawiają powyższe informacje na podstawie obowiązujących przepisów" - czytamy w komunikacie.

Resort zaznaczył również, że projekt ustawy jest obecnie "w trakcie procesu uzgodnień międzyresortowych" i "trwają prace nad jego ostatecznym kształtem".

Program Mobilizacji Gospodarki opracowywany jest na podstawie ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa; jest to dokument niejawny przyjmowany przez Radę Ministrów stosowną uchwałą. Zawiera zadania produkcyjno-remontowe, jakie powinny być realizowane przez przedsiębiorców w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny. (PAP)