Pierwsze spotkania odbyły się w szkołach średnich w Lubartowie, Lublinie, Elblągu, Puławach, Nałęczowie, Zakrzówku, Jeleniej Górze, Zgorzelcu, Kętrzynie oraz w szkołach wyższych w Krakowie, Lublinie, Żarach, Warszawie, Chojnicach, Katowicach i Sosnowcu. Do końca 2010 roku w spotkaniach weźmie udział prawie 10 tys. osób. Zostanie przeprowadzonych 80 spotkań w szkołach średnich oraz 39 w uczelniach wyższych.
Jak informuje Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości, podczas 
spotkań młodzież szkolna porusza praktyczne zagadnienia dotyczące: praw ofiar przestępstw, zapobiegania i zwalczania przemocy wobec dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w Internecie, obowiązku wynikającego z bycia świadkiem w sądzie oraz problematyki związanej z: organizacją wymiaru sprawiedliwości, sądownictwem, prokuraturą, zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego poszczególnymi instytucjami, ustawodawstwem i wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich. Młodzież akademicka zapoznaje się z prawami i obowiązkami świadków oraz ofiar przestępstw. Dla szkół prawniczych przewidziano tematykę mediacji, jako alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

Spotkania edukacyjne, to jedno z kilku zadań realizowanych przez resort w ramach projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.