Spotkanie odbyło się w siedzibie RPO w piątek 8 stycznia br. Jak informują przedstawiciele Grupy, to już kolejna jej inicjatywa. 5 września 2015 roku w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka odbyły się warsztaty, które miały na celu omówienie sytuacji dostępu do adwokata na etapie zatrzymania na komisariacie policji, przesłuchania w prokuraturze/CBŚ/CBA/ABW. Warsztaty były prowadzone na zasadzie "role playing", uczestnicy wcielali się w różne role (funkcjonariusza, zatrzymanego, rodziny zatrzymanego). Warsztaty były prowadzone m.in. przez adw. Mikołaja Pietrzaka, przewodniczącego Komisji Praw Człowieka przy NRA oraz adw. Radosława Baszuka.
Natomiast w kwietniu 2015 roku Grupa przygotowała przydatne i inspirujące dla pracy obrońcy zestawienie najnowszego orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dotyczące zatrzymania przez policję i pomocy obrońcy. Materiały stanowiły tłumaczenie ostatniej wersji publikacji ETPCz zawierającej orzeczenia Trybunału, które zostały wydane do kwietnia 2015 roku. Zestawienie zostało wysłane do wszystkich Izb Adwokackich w Polsce.
Dowiedz się więcej z książki | |
Obrońca i pełnomocnik w procesie karnym po 1 lipca 2015 r.
|
Uczestnicy piątkowego spotkania poruszyli także kwestię wdrażania przez Polskę Europejskich dyrektyw dotyczących uprawnień procesowych. Dyrektywy nakreślają nowe standardy postępowań sądowych i tym samym otwierają nowe możliwości dla adwokatów. Mimo iż niektóre państwa członkowskie (w tym Polska) podjęły pewne kroki w celu wdrożenia Dyrektyw, to zarówno ustawodawstwo je implementujące, jak i codzienna praktyka mogą nie być zgodne z ich wymogami. Wiele wymogów Dyrektyw jest ponadto niejasnych, a interpretacja niektórych kluczowych postanowień wydaje się być przedmiotem sporu i wymaga interpretacji Trybunału Sprawiedliwości UE. Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich miało na celu omówienie działań, jakie powinny być podjęte w celu usprawnienia procesu implementacji Dyrektyw.