Ministrowie będą dyskutować nad projektem umowy ws. utworzenia i źródeł finansowania jednolitego systemu sądowego w UE, który ma usprawnić rozstrzyganie sporów patentowych. Umowa międzynarodowa tworząca Jednolity Sąd Patentowy jest częścią pakietu umożliwiającego wprowadzenie wspólnego systemu patentowego. Zapewnić to ma przedsiębiorcom jednolitą na terenie Unii Europejskiej ochronę wynalazków.
Mimo wieloletnich dyskusji na forum UE do wspólnego patentu nie udało się przekonać wszystkich 27 krajów, dlatego 25 krajów zawiązało tzw. wzmocnioną współpracę, na co zezwala traktat z Lizbony. Do współpracy nie przystąpiły Hiszpania i Włochy, które nie chciały zgodzić się na trzyjęzyczny system patentu oparty na języku angielskim, francuskim i niemieckim.
W planach Rady jest także przyjęcie konkluzji w sprawie inicjatywy przewodniej w zakresie polityki przemysłowej. Zawarte w nich zostanie stanowisko Rady dotyczące Komunikatów Komisji Europejskiej: w sprawie wzmacniania konkurencyjności przemysłu, odnowionej strategii dotyczącej społecznej odpowiedzialności biznesu oraz partnerstwa na rzecz pomocy MŚP w wykorzystaniu szans na światowych rynkach. Konkluzje będą się także odwoływać do Komunikatu Komisji ws. inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości społecznej oraz do pakietu normalizacyjnego.
Tematem obrad będą również wyniki Forum Jednolitego Rynku (SIMFO). Wydarzenie zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki, Parlament i Komisję Europejską w ramach polskiej prezydencji, odbyło się 3 i 4 października 2011 w Krakowie. Uczestnicy Forum dyskutowali m.in. o potrzebie obniżenia roamingu w UE, wprowadzenia Europejskiej Karty Zawodowej oraz swobodnej przestrzeń płatności elektronicznych.
W jednym z punktów posiedzenia planowane jest również przyjęcie Konkluzji ws. współpracy celnej z państwami sąsiadującymi na wschodzie.