W trakcie spotkania ministrowie rozmawiali na temat priorytetów polskiej prezydencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, negocjowali również porozumienie o współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
- Znaczenie mediacji w rozwiązywaniu konfliktów w zakresie władzy rodzicielskiej, uprowadzeń dzieci, czy wykonywania kontaktów z dziećmi jest nie do przecenienia. Wszyscy zgadzamy się co do tego, że mediacja – jako alternatywa dla postępowania sądowego - stwarza możliwość wypracowania rozwiązania sporu na warunkach ustalonych przez strony sporu, którymi są z reguły rodzice. Tym bardziej zasługuje na wsparcie inicjatywa współpracy w zakresie mediacji międzynarodowych, w wypadkach, gdy strony konfliktu zamieszkują w różnych państwach – powiedział w trakcie spotkania polski minister sprawiedliwości. - Przywiązujemy wielką wagę do dobrej współpracy w tego rodzaju sprawach ze stroną niemiecką. Każdego roku otrzymujemy wiele wniosków zarówno rodziców zamieszkałych w Niemczech o zarządzenie powrotu dzieci do Niemiec, jak i wniosków rodziców zamieszkałych w Polsce o zarządzenie powrotu dzieci do Polski. Nierzadko są to sprawy trudne z uwagi na nagromadzone emocje, dotyczące konfliktów pomiędzy rodzicami i wzajemnych relacji z dzieckiem – dodał Krzysztof Kwiatkowski.
Jak przypomina Ministerstwo Sprawiedliwości, polsko-niemiecka współpraca dwustronna w dziedzinie mediacji istnieje od kilku lat. Wyrazem tej współpracy są regularne spotkania polskich i niemieckich sędziów i mediatorów rodzinnych, które zaowocowały przyjęciem tzw. deklaracji wrocławskiej oraz deklaracji z Wustrau. W dokumentach tych potwierdzono zainteresowanie i celowość współpracy w dziedzinie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych oraz uzgodniono standardy takich mediacji. Od 2009 r. prowadzone były ustalenia z przedstawicielami Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości RFN, dotyczące współpracy w zakresie mediacji transgranicznych w sprawach rodzinnych.
- Jestem przekonany, że podpisanie tego porozumienia w istotny sposób przyczyni się do rozwiązywania tak trudnych niekiedy problemów rodzinnych w sposób najbardziej zgodny z dobrem dzieci – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.