Spotkania edukacyjne to jedno z kilku zadań realizowanych w ramach prowadzonego przez resort projektu „Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca 2010 roku zostanie przeprowadzonych ponad 100 spotkań dla młodzieży w wieku 15-18 lat oraz studentów wyższych uczelni.

Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, celem tego programu jest przybliżenie młodzieży zróżnicowanej problematyki wymiaru sprawiedliwości w Polsce w tym m.in.: problematyki związanej z organizacją wymiaru sprawiedliwości; sądownictwem; prokuraturą; zasadami funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i jego poszczególnymi instytucjami. Podczas spotkań mowa będzie także o prawach ofiar przestępstw; obowiązkach wynikających z bycia świadkiem w sądzie; ustawodawstwie i wymiarze sprawiedliwości wobec nieletnich; zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie.

Podstawą do realizacji programu stały się problemy wymiaru sprawiedliwości, które zostały zidentyfikowane w dokumencie „Plan Strategiczny Ministerstwa Sprawiedliwości na lata 2007–2010”, w wyniku przeprowadzonych szczegółowych badań i analiz społecznych uwzględniających oczekiwania społeczne. Jak można w nim przeczytać, jednym z tych problemów jest brak skutecznej polityki informacyjno-edukacyjnej oraz utrudniony dostęp społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości. Skutkiem tego problemu jest niska wiedza społeczeństwa o wymiarze sprawiedliwości, w szczególności o prawach obywateli w sądach i prokuraturach, nieumiejętne korzystanie przez poszczególne grupy społeczne z obecnych rozwiązań prawnych, niski procent zgłaszających się osób pokrzywdzonych w celu dochodzenia swoich praw, niepopularność alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów.
Spotkania edukacyjne mają przyczynić się m.in. do podniesienia świadomości prawnej młodych obywateli oraz popularyzowanie tematyki wymiaru sprawiedliwości.