Czytaj: Ustawa o instytucji nadzorującej organizacje pozarządowe bez poprawek Senatu>>

Na piątkowej konferencji prasowej Gliński pytany przez dziennikarzy jak odnosi się do ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, ocenił, że jest to bardzo dobra i potrzebna ustawa. Ustawa, która pobudza sferę wolności i kreatywności obywatelskiej" - podkreślił.

Według niego, nie ma w niej nic, "co mogłoby być kwestionowane, czy być nawet sprzeczne z postulatami opozycji".

Czytaj: Opozycja apeluje o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności>>

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, wprowadzającą nową instytucję, która ma wspierać ma organizacje pozarządowe. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Senatorowie nie zgodzili się na przyjęcie wniosków mniejszości o odrzucenie ustawy w całości. Przegłosowali natomiast wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przed czwartkowym głosowaniem wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) poinformował, że podtrzymuje swój wniosek o odrzucenie ustawy, podkreślając, że jest to "kolejna ustawa, która podporządkuje rządowi PiS całą sferę organizacji pozarządowych".

Senatorowie opozycji krytykujący ustawę wskazywali m.in., że przez tę ustawę PiS rozpoczyna walkę z niezależnymi organizacjami pozarządowymi i zapewnia wsparcie dla organizacji sobie posłusznych i lojalnych. Podnoszono też, że organizacje nie chcą tej ustawy, że nie jest to pomysł, który wychodzi ze środowiska organizacji pozarządowych. Krytykowano również m.in. preambułę ustawy.

Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki. Na mocy ustawy powstanie Komitet ds. Pożytku Publicznego, który ma wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego przewodniczący będzie członkiem Rady Ministrów, a w jego składzie będą reprezentanci poszczególnych ministerstw w randze sekretarzy stanu. Komitet będzie opiniować wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób dotyczą społeczeństwa obywatelskiego.

Ustawę krytykuje opozycja, która uważa, że za jego sprawą, PiS rozpoczyna walkę z niezależnymi organizacjami pozarządowymi i zapewnia wsparcie dla organizacji sobie posłusznych i lojalnych.

Edyta Roś (PAP)