W piśmie RPO prosiła ministra o interwencję w sprawie rosnącej liczby tzw. eksmisji na bruk, czyli bez prawa do lokalu zastępczego.
Podkreślała, że bardzo często taka decyzja dotyczy osób, które powinny podlegać ochronie: osób niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich, chorych psychicznie i kobiet w ciąży. Zdarzało się, że w przypadku tych osób sąd nie orzekł o uprawnieniu do lokalu socjalnego tylko z tego powodu, że nie były lokatorami w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów albo eksmisja została orzeczona z lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego.
Minister infrastruktury nie widzi problemu. W odpowiedzi na wystąpienie RPO podkreśla, że przepisy są prawidłowo skonstruowane i pozwalają sądowi na przyznanie lokalu socjalnego osobom, które nie mają statusu lokatora w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów.
"Jeżeli sąd orzeka w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec osób, których nakaz dotyczy, uznaje tym samym, że ich sytuacja materialna pozwala na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych." - odpowiada minister.